Der Spiegel: Premierul din Crimeea are legaturi cu Mafia. Ar fi fost implicat in traficul cu arme

61479839

Serghei Aksionov a fost implicat in traficul cu arme, dezvaluie cotidianulgerman, care prezinta un document cu informatii privind legaturile influentului sef al Guvernului de la Simferopol cu gruparile de crima organizata din regiune.

Numit la conducerea Guvernului din Crimeea la sfarsitul lunii februarie, dupa ce Parlamentul local a fost ocupat de prorusi inarmati, Serghei Aksionov, originar din Republica Moldova, a obtinut, intre timp, indepenedenta peninsulei, dar si un pasaport rusesc, dupa ce a semnat impreuna cu presedintele Vladimir Putin acordul prin care teritoriul intra in componenta Federatiei Ruse.

Presa a scris in mai multe randuri despre legaturile sale cu gruparile infractionale din regiune, care i-au adus si supranumele de Gobelin, insa Aksionov a negat acuzatiile. Cotidianul Der Spigel prezinta informatii dintr-un dosar in limba rusa referitor la trecutul premierului din Crimeea, care ofera detalii cu privire la legaturile sale cu gruparile de crima organizata din regiune.

Documentul prezinta, printre altele, o nota privind achizitionarea de arme de la un traficant tatar, dar si faptul ca Aksionov a fost in ianuarie 1996 tinta unui atac atribuit gruparii "Sindicatul grec".

El a fost ranit in urma atacului, scrie Der Spiegel, care mentioneaza ca cel mai probabil acesta a fost un act de razbunare. In urma atacului, Serghei Aksionov a rupt legaturile cu gruparea "Sindicatul grec" si s-a alaturat unei grupari rivale.

Documentul mai arata ca Aksionov era considerat un personaj influent, iar Ilmi Umerov, seful administratiei locale din orasul Bahcisarai, din Crimeea, spune ca acesta era insarcinat cu strangerea banilor ceruti in schimbul protectiei. Ulterior, Serghei Aksionov a fost numit in functia de director al unor firme aflate sub controlul mafiei locale.

Cu toate acestea, alte incidente aflate in dosarul obtinut de cotidianul Der Spiegel sugereaza ca Aksionov si-a mentinut de-a lungul anilor legaturile cu gruparile infractionale.

Astfel, in 2001 politia a dezamorsat un dispozitiv exploziv amplasat pe acoperisul casei lui Aksionov, cel mai probabil de membri unei grupari rivale, iar in 2006 un angajat al serviciilor secrete din Ucraina (SBU) a fost platit sa-l ucida pe acesta.

Actiunea a fost insa dezvaluita de un anchetator care avea relatii apropiate cu Aksionov. Documentul ofera, de asemenea, detalii despre modul in care acesta si-a construit un vast imperiu de afaceri.

Noua pagini ale documentului prezinta nume de strazi, adrese si numerele de registru comercial ale diverselor firme pe care le detine, unele dintre ele fiind inregistrate pe numele sotiei sau ale soacrei. Multe dintre adrese sunt ale unor cutii postale, un sistem pentru evita plata taxelor.

De asemenea, Serghei Aksionov detine, printre altele, mai multe firme imobiliare, o fabrica de sticla, o firma de constructii, un ziar si un portal Internet cu sediul la Simferepol. Printre afacerile sale se afla si un bar, al carui nume pare sa fi fost special ales de noul premier din Crimeea: Alcatraz.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Imagini rare. Cum arata placerile nocturne ale noilor imbogatiti din Coreea de Nord

Inregistrari video clandestine ofera o imagine despre placerile nocturne ale noilor imbogatiti nord-coreeni sau despre pietele animate destinate acestei clase medii emergente, relateaza AFP.

Schumacher ar putea fi transportat in Germania. Decizia ar putea fi luata nu din cauza starii de sanatate, ci a spitalului

Chiar daca nu a mai fost facut public niciun anunt oficial din partea staff-ului medical al spitalului la care se afla internat Schumacher, Gary Hartstein, medic la Formula 1 in perioada 2005-2012, crede ca Schumacher ar putea parasi spitalul.

Calendarul gafelor in cazul avionului disparut. Sapte greseli comise de autoritatile din Malaysia in timpul cautarilor

Compania Malaysia Airlines si guvernul malaysian au primit critici in masa pentru modul in care au gestionat atat cautarile avionului "pierdut" cat si situatia rudelor celor 239 de pasageri ai zborului MH370.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Minister: Ultimul element al podului peste Siret, gata de montare. Drumul Expres Brăila-Galaţi se deschide în acest an

Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Irinel Ionel Scrioșteanu, anunță că se montează ultimul element al noului pod peste Siret de pe Drumul Expres Brăila-Galați (DEx6), care va fi cel mai complex după podul peste Dunăre de la Brăila.

Ciucu „echilibrează” bugetul PMB pe spatele copiilor, mamelor și a persoanelor cu dizabilități. Lista ajutoarelor tăiate

Consiliul General al Capitalei a aprobat vineri o serie de măsuri care schimbă semnificativ sistemul de stimulente financiare acordate bucureștenilor.