Ciclon în Noua Zeelandă: Patru morţi şi circa 300 de persoane salvate de pe acoperişuri

62324712
Getty

Ciclonul Gabrielle care a lovit Noua Zeelandă a provocat moartea a cel puțin cinci persoane și pagube materiale majore. 

UPDATE 16 februarie. Cel puţin cinci morţi şi mii de persoane sunt de negăsit, după ciclonul Gabrielle din Noua Zeelandă.

Joi dimineaţă s-au emis noi avertismente de furtună, relatează The Guardian.

În total, sunt 3.455 de persoane înregistrate de poliţie ca fiind „de negăsit", deşi este probabil ca aceeaşi persoană să fie dată dispărută de mai multe ori.

„Credem că majoritatea celor consideraţi necontactabili pur şi simplu nu pot lua legătura cu cei dragi, aşa că poliţia acordă prioritate celor care se află în zone izolate", a declarat premierul Chris Hipkins.

Citește și
Iranul avertizează România să nu ajute SUA cu bazele militare: ”Ar echivala cu participarea la o agresiune militară”
Iranul avertizează România să nu ajute SUA cu bazele militare: ”Ar echivala cu participarea la o agresiune militară”

Având în vedere amploarea pagubelor, Noua Zeelandă a solicitat joi dimineaţă ajutorul Australiei pentru a răspunde la dezastru.

În timp ce autorităţile se mobilizează pentru a acorda ajutor de urgenţă, în zonă au fost emise, joi dimineaţă, noi alerte de furtuni puternice vizând exact regiunile cele mai afectate, între care Bay of Plenty, Gisborne şi Hawke's Bay, trei dintre zonele care au înregistrat unele dintre cele mai mari niveluri de inundaţii, pagube şi pierderi de vieţi omeneşti.

Joi dimineaţă au fost emise noi ordine de evacuare pentru locuitorii din centrul Hawke's Bay, iar celor din jurul Drumpeel Road li s-a spus să "plece imediat".

 

Comunicaţiile către zonele cele mai afectate au rămas dificile, autorităţile bazându-se pe serviciul de comunicaţii prin satelit Starlink al companiei Space X a lui Elon Musk pentru a furniza internet în unele zone.

Oamenii s-au refugiat pe acoperișurile caselor

Sute de persoane şi-au găsit refugiul pe acoperişurile caselor în Noua Zeelandă. Au fost salvați muncitori, familii şi animale de companie.

Armata neozeelandeză a trimis trei elicoptere NH90 în regiunea Hawke's Bay, puternic afectată de ciclon.

Ministrul pentru gestionarea situaţiilor de urgenţă, Kieran McAnulty, a lăudat „munca fenomenală a salvatorilor şi a militarilor care au evacuat circa 300 de persoane refugiate pe acoperişuri în regiunea greu accesibilă Hawke's Bay”.

Bilanțul victimelor, în creștere

Autoritățile au descoperit cadavrele a trei persoane care au murit în urma ciclonului.

O persoană a fost găsită în locul unde un pompier a fost dat dispărut, după ce o casă s-a prăbuşit în timpul intemperiilor care au afectat West Auckland.

Alte două victime au fost găsite în regiunea Hawke's Bay din Insula de Nord, potrivit ministrului pentru gestionarea situaţiilor de urgenţă, Kieran McAnulty.

Cadavrul unei a patra victime, un copil despre care se crede că a fost luat de ape, a fost găsit în satul Eksdale de pe coasta de est a ţării, conform poliţiei. 

Bilanțul victimelor a fost revizuit, joi, la cinci decese. 

Autorităţile au avertizat că pericolul nu a trecut

Vânturi puternice şi ploi abundente au lovit în noaptea de luni spre marţi Insula de Nord, unde locuiesc peste trei sferturi din cele cinci milioane de locuitori ai ţării, provocând inundaţii şi alunecări de teren.

Autorităţile au început să evalueze amploarea pagubelor în oraşele izolate, unde inundaţiile au distrus drumurile, transmite AFP și Agerpres

Circa 10.500 de persoane au fost strămutate, a informat ministrul pentru gestionarea situaţiilor de urgenţă, iar 140.000 au rămas fără curent electric, deşi acesta este restabilit treptat.

Primul ministru Chris Hipkins a numit ciclonul Gabrielle „cel mai important eveniment meteorologic care a lovit Noua Zeelandă în ultimul secol", fiind decretată starea de urgenţă naţională pentru o săptămână.

Articol recomandat de sport.ro
Ultima aplicație dezinstalată de Becali de pe telefon: „Mă enerva!“
Ultima aplicație dezinstalată de Becali de pe telefon: „Mă enerva!“
Citește și...
Iranul avertizează România să nu ajute SUA cu bazele militare: ”Ar echivala cu participarea la o agresiune militară”
Iranul avertizează România să nu ajute SUA cu bazele militare: ”Ar echivala cu participarea la o agresiune militară”

Iranul a avertizat România, luni, că va reacționa corespunzător în cazul în care țara noastră va permite Statelor Unite să utilizeze baze de pe teritoriul său pentru operațiuni împotriva Iranului.

Zborurile pe aeroportul din Dubai, reluate treptat după incendiul la un rezervor de carburant provocat de un atac cu dronă
Zborurile pe aeroportul din Dubai, reluate treptat după incendiul la un rezervor de carburant provocat de un atac cu dronă

Traficul aerian s-a reluat parţial, luni, pe aeroportul internaţional de la Dubai, anunţă operatorul acestuia, în urma unei suspendări de mai multe ore, cauzată de incendierea unui rezervor de carburant în urma unui „incident” implicând o dronă.

Zelenski afirmă că SUA au solicitat Ucrainei să le împărtăşească experienţa în materie de interceptare a dronelor
Zelenski afirmă că SUA au solicitat Ucrainei să le împărtăşească experienţa în materie de interceptare a dronelor

Volodimir Zelenski a declarat că SUA au contactat de mai multe ori Ucraina în privinţa experienţei dobândite în interceptarea dronelor Shahed de fabricaţie iraniană, a informat duminică agenţia de presă Ukrinform, citată de Xinhua.

Recomandări
Raport OCDE. Finanţele publice ale României s-au deteriorat semnificativ, ceea ce prezintă riscuri
Raport OCDE. Finanţele publice ale României s-au deteriorat semnificativ, ceea ce prezintă riscuri

Finanţele publice ale României s-au deteriorat semnificativ, ceea ce prezintă riscuri la adresa sustenabilităţii pe termen lung a finanţelor publice, arată un raport al OCDCE

Ilie Bolojan: „Cumulul pensiei cu salariul va fi posibil dacă renunţi la 85% din valoarea pensiei speciale”
Ilie Bolojan: „Cumulul pensiei cu salariul va fi posibil dacă renunţi la 85% din valoarea pensiei speciale”

Proiectul care priveşte cumulul pensie salariu la instituţiile de stat ar trebui să intre în şedinţa de Guvern săptămâna viitoare, a anunţat duminică premierul Ilie Bolojan.

Premiile Oscar 2026: One Battle After Another - cel mai bun film. O româncă a câștigat un Oscar. Principalele momente VIDEO
Premiile Oscar 2026: One Battle After Another - cel mai bun film. O româncă a câștigat un Oscar. Principalele momente VIDEO

Toți ochii au fost aținți spre Los Angeles, unde a avut loc prestigioasa gală a premiilor Oscar. Filmul „One Battle After Another” a câștigat marele trofeul, dar și alte 5 statuete, inclusiv pentru cel mai bun regizor, montaj sau casting.