CEO-ul Pfizer îi numește „criminali” pe cei care transmit informații false despre vaccinul anti-COVID

62209870

Directorul general al Pfizer, Albert Bourla, îi numește „criminali” pe cei care răspândesc informații eronate despre vaccinurile COVID-19, potrivit Insider.

Directorul general al producătorului de vaccinuri COVID-19, Pfizer, a declarat marți că cei care răspândesc informații eronate despre acest vaccin sunt "criminali" și că din cauza lor” s-au pierdut „milioane de vieți”.

CEO-ul Pfizer, Albert Bourla, a declarat că există un mic grup de persoane care „răspândesc, intenționat, dezinformări, astfel încât să îi inducă în eroare pe cei care au preocupări” cu privire la vaccin.

Acei oameni sunt criminali. Nu sunt oameni răi, dar sunt criminali pentru că zvonurile lor au costat literalmente milioane de vieți”, a răbufnit Albert Bourla.

Bourla a spus că există două tipuri de oameni - cei care sunt vaccinați și cei care sunt sceptici în privința vaccinării, doar că „ambele categorii se tem”.

Cei care se vaccinează se tem de boală și cred că, pentru că oamenii nu se vaccinează, crește riscul pentru ei. Persoanele nevaccinate cresc expunerea. Așa că sunt supărați pe ei că nu se vaccinează”, a declarat directorul general al Pfizer.

El a adăugat: „Cei care nu se vaccinează, se tem de vaccin și sunt supărați pe cei care îi presează să se vaccineze”.

Dezinformarea a invadat platformele de socializare încă de la debutul pandemiei, semănând îndoieli cu privire la știința din spatele vaccinurilor și la COVID-19 în sine.

În septembrie, YouTube a luat măsuri împotriva dezinformării și a interzis conținutul anti-vaccin.

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Hubloul unui avion Ryanair care zbura spre Munchen s-a spart în timpul zborului. Un pasager a fost rănit. VIDEO

Un zbor Ryanair cu destinația München, care decolase din Salonic, s-a întors în siguranță în Grecia, vineri, după o defecțiune gravă la motor în timpul zborului.

Mii de susţinători ai fostului premier Viktor Orban au manifestat la Budapesta împotriva guvernului condus de Peter Magyar

Mii de unguri au ieșit joi pe străzile Budapestei pentru a manifesta împotriva actualului guvern al conservatorului Peter Magyar, într-o demonstrație convocată de Fidesz, partidul predecesorului său, ultranaționalistul Viktor Orban, informează EFE.

Noul Air Force One primit de Trump din Qatar are o problemă majoră de securitate

Noul Air Force One, cu care președintele Donald Trump a zburat la începutul acestei săptămâni în Turcia, nu dispune de aceleași sisteme defensive care reprezentau elemente esenţiale de securitate ale vechiului avion.

Recomandări
Reuters: Vladimir Putin probabil va escalada războiul din Ucraina, în pofida eforturilor de pace ale lui Donald Trump

Președintele rus Vladimir Putin respinge apelurile pentru negocieri de pace cu Ucraina și este hotărât să continue războiul, susțin surse apropiate Kremlinului.

Proiecție INS: Populaţia României ar urma să scadă la 15,633 milioane de locuitori, în 2080

Populaţia României va ajunge la 15,633 de milioane de persoane, în 2080, faţă de 19,043 de milioane la 1 ianuarie 2025, arată cele mai recente proiecţii realizate de Institutul Naţional de Statistică (INS), publicate vineri.

Fostul primar Cătălin Cherecheș va fi eliberat condiționat din închisoare. Tribunalul a respins contestația DNA

Fostul primar din Baia Mare Cătălin Cherecheș va fi eliberat condiționat din închisoare. Vineri, magistrații Tribunalului Maramureș au respins contestația procurorilor anticorupție, la cererea fostului edil.