Anuntul facut de chirurgul italian care vrea sa faca primul transplant de cap. Ce ar fi reusit medicii chinezi. FOTO

61765093

Excentricul chirurg Italian Sergio Canavero sustine ca cercetatorii chinezi au dus la bun sfarsit o operatie de transplant de cap la o maimuta. Aceasta descoperire ar putea fi o solutie pentru cei care sunt paralizati de la gat in jos.

Lumea intreaga a fost luata prin surpindere cand medicul a declarat anul trecut ca vrea sa introduca aceasta procedura si la oameni. El a spus ca operatia ar putea rezolva o gramada de afectiuni motorii, iar in cativa ani va putea fi folosita cu succes si la oameni. Pana acum, Canavero a facut teste pe soareci, maimute si cadavre umane.

“Eu cred ca avem suficiente informatii pentru a merge mai departe. Important este ca oamenii sa nu mai considere acest lucru imposibil. Este cat se poate de posibil si lucram la asta.” a spus increzator chirurgul.

Conform Daily Mail, Sergio Canavero le cere oamenilor de afaceri precum Mark Zuckerberg sa ii finanteze cercetarile.

Oamenii de stiinta de la o universitate din China au reusit sa conecteze vasele de sange dintre capul si noul corp al maimutei, dar nu si nervii din coloana vertebrala. Experimentul a aratat ca racirea capului pana la o temperatura de minus 15 grade asigura supravietuirea primatei, fara riscul de atac cerebral.

Unul dintre cei care ar putea beneficia de aceasta procedura este omul de stiinta rus, Valery Spiridon, in varsta de 30 de ani, care sufera de o boala musculara ce scade drastic capacitatea de miscare a pacientului.

Intreaga cercetare va fi publicata intr-un jurnal stiintific de specialitate, anul acesta. 

Articol recomandat de sport.ro
Mesaj dur pentru Mircea Lucescu de la fostul jucător: "Nu m-ai lăsat să-mi văd mama în comă! Mă bucur că fiul tău ți-e alături acum"
Mesaj dur pentru Mircea Lucescu de la fostul jucător: "Nu m-ai lăsat să-mi văd mama în comă! Mă bucur că fiul tău ți-e alături acum"
Citește și...
Reacția lui Donald Trump la întrebarea despre sănătatea sa mintală, după amenințările șocante la adresa Iranului | VIDEO

Donald Trump a ignorat întrebarea despre sănătatea sa mintală, în contextul amenințărilor șocante adresate Iranului, spunând în schimb că SUA au nevoie de mai mulți oameni ca el. 

Criza combustibililor lovește Germania: motorina atinge un nou record istoric la pompă

Preţul mediu al motorinei la staţiile de alimentare din Germania a urcat marţi la prânz până la 2,502 euro pe litru, fiind pentru prima dată când a fost depăşit pragul de 2,50 euro, potrivit Automobil Clubului german (ADAC), transmite DPA.

Republica Moldova, către UE: Lăsați-ne să intrăm și vă vom ajuta să țineți piept Rusiei

Securitatea a fost întotdeauna unul dintre principalele motive pentru care Moldova a dorit să adere la Uniunea Europeană. Acum, țara susține că poate contribui la creșterea securității UE, scrie Politico.

Recomandări
BNR: Rata anuală a inflației va crește în martie-iunie mai mult decât era estimat. Dobânda de politică monetară, menținută

Rata anuală a inflației va crește în martie-iunie mai mult decât era estimat, din cauza războiului din Iran, a anunțat marți Banca Națională. Totodată, Consiliul de Administrație al BNR a decis menținerea dobânzii de politică monetară la 6,50% pe an. 

Trump amenință Iranul: „Întreaga civilizație va muri în această noapte”. Când expiră ultimatumul impus Teheranului

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a avertizat marți Iranul că „întreaga civilizație va pieri” dacă nu va prevala un regim „mai puțin radicalizat” la Teheran și nu se va ajunge la un acord cu Washingtonul.

Spitalul Universitar, noi informaţii despre Mircea Lucescu: Investigațiile arată AVC-uri multiple și complicații pulmonare

Medicii de la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti au transmis noi informații privind starea de sănătate a lui Mircea Lucescu, în urma unor investigații medicale complexe efectuate în cursul zilei de marți.