Acuzat de frauda in SUA, un roman a inghitit stick-ul proba la proces

60437061

Un roman, acuzat de frauda bancara electronica in Statele Unite ale Americii, a recunoscut ca a inghitit un stick de memorie USB ce urma sa fie folosit ca proba la proces.

Judecatorul Viktor Pohorelsky de la Curtea Federala Brooklyn din New York a fost socat la auzul intamplarii.

"Poftim? Ce ai facut cu stick-ul?", l-a intrebat, perplex, magistratul pe acuzat.

Necula a pledat vinovat in fata acuzatiilor de frauda electronica si de obstructionare a justitiei, pentru ca a inghitit una dintre probe.

Incidentul a avut loc in ianuarie, cand agentii federali au perchezitionat casa lui Necula din Queens, iar romanul a luat stick-ul din calculator si l-a inghitit.

Agentii federali au obtinut, ulterior, un mandat pentru ca un chirurg sa scoata componenta din corpul barbatului. Stick-ul de memorie USB a fost gasit in tractul intestinal al romanului.

Necula risca patru ani de inchisoare si deportatea in Romania, la incheierea pedepsei.

Articol recomandat de sport.ro
Iranienii au făcut marele anunț după o lună de război: „Astea sunt cele trei variante!“
Iranienii au făcut marele anunț după o lună de război: „Astea sunt cele trei variante!“
Citește și...
Trump a recunoscut, în premieră, că le-a trimis arme protestatarilor în Iran: „Au fost multe, dar cred că au rămas la kurzi”

Statele Unite le-au trimis arme protestatarilor în timpul manifestaţiilor antiguvernamentale care au avut loc în Iran în ianuarie, a confirmat duminică preşedintele american Donald Trump, într-un interviu acordat postului Fox News, relatează agenţia EFE.

Ucraina, după explozibilii descoperiți la Balkan Stream: O operațiune sub steag fals a Rusiei înaintea alegerilor din Ungaria

Ucraina a negat implicarea în plasarea explozivilor descoperiți lângă gazoductul Balkan Stream din Serbia, sugerând că ar putea fi o operațiune rusească sub steag fals în contextul alegerilor din Ungaria.

Hamas respinge dezarmarea: „Este o încercare de a continua genocidul”

Aripă armată a Hamas a declarat, duminică, că discuţiile privind dezarmarea grupării înainte ca Israelul să pună în aplicare pe deplin prima fază a armistiţiului din Gaza, negociat de SUA, reprezintă o încercare de a continua genocidul.

Recomandări
Rețeaua balastierelor, sub presiune după ani de toleranță. Culisele unui sistem acaparat de o „caracatiță” de interese

„Țara care se sapă singură”, partea a III-a. Astăzi vorbim așadar despre un sistem în care deciziile publice și interesele private se amestecă. În multe cazuri, firmele din domeniu gravitează în jurul unor rețele locale de influență. 

Starea lui Mircea Lucescu se menține critică. Marele antrenor a suferit aritmii severe, care nu au mai răspuns la tratament

La o săptămână de când Mircea Lucescu a ajuns la Spitalul Universitar din Capitală, starea lui sănătate s-a agravat. Acum, el este internat în secția de Terapie Intensivă. 

SUA, eforturi logistice uriașe în Iran pentru salvarea pilotului american. Cine a reușit să ajungă la el înaintea iranienilor

Donald Trump pare că și-a pierdut răbdarea în ceea ce privește negocierile cu Iranul. Președintele american a spus, pentru Fox News, că dacă Teheranul nu face rapid o înțelegere ia în calcul să distrugă totul în Iran și să preia petrolul.