Accident de autobuz cu 28 de morţi, în Portugalia. Vehiculul s-a prăbuşit peste case

62038486
Mirror

Tragedie uriaşă în insula portugheză Madeira, unde cel puţin 28 de oameni au murit.

UPDATE 23:10 Preşedintele Portugaliei, Marcelo Rebelo de Sousa, a anunţat că va merge în Madeira, la locul tragediei

Vezi primele imagini cu accidentul din Madeira, în galeria foto

Un autobuz cu 50 de turişti la bord s-a răsturnat pe o şosea din insula portugheză Madeira, căzând peste casele din vale. Presa locală citată de BBC a anunţat cel puţin 28 de morţi, dar bilanţul ar putea creşte. 22 de persoane au fost rănite.

Tragedia a avut loc lângă o grădină botanică din zona turistică Canixo, pe coasta de sud-est a insulei.

Potrivit presei portugheze, toţi cei din autocar erau germani. Nu este clar însă dacă printre victime nu se numără şi localnici.

  

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
Viața în unul dintre cele mai fierbinți orașe din lume. Localnicii dorm afară, iar temperaturile urcă la 48,2°C

Căldura sufocantă a ajuns la 48,2°C în luna mai, iar umiditatea este ridicată. Temperaturile extreme provoacă frecvent pene de curent, astfel că localnicii nu au parte de nicio ușurare.

O tornadă a răsturnat camioanele de pe șosea și a smuls copacii din rădăcini, în Franța

O tornadă iscată în centrul Franței, lângă orașul Saint-Etienne, a răsturnat camioanele de pe șosea, a smuls copacii din rădăcini și a spulberat acoperișuri.

India a lansat primul tren alimentat cu hidrogen, un pas spre decarbonizarea transportului feroviar. GALERIE FOTO

India a lansat vineri primul său tren alimentat cu hidrogen, un proiect pilot care vizează decarbonizarea transportului feroviar și reducerea dependenței sale de hidrocarburi, relatează AFP și Reuters.

Recomandări
Cine sunt bugetarii care vor primi 2.000 de lei în plus la salariu, după noua lege. Problema apare la sporuri

După o discuție de aproape 2 ore la Palatul Cotroceni, vineri a apărut o nouă variantă a legii salarizării. 

România a cumpărat 12 elicoptere Airbus H225 M Caracal. Ce a mai intrat în achiziția de peste un miliard de euro

România a cumpărat cu peste un miliard de euro 12 elicoptere multi-misiune Airbus H225 M Caracal și 12 radare de supraveghere aeriană. 

Directoarea care făcea ciocolată la serviciu nu a comentat situația, însă colegii i-au sărit în ajutor: E o bucătărie comună

Este scandal cât casa în Ministerul Transporturilor. Directoarea Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) este acuzată că prepara ciocolată artizanală chiar în sediul instituției, apoi o vindea pe Facebook.