Doom The Dark Ages, reinventarea unui clasic. Cât costă și platformele pe care e disponibil

×
Publicitate

Și cum o joacă nu vine niciodată singură: Doom The Dark Ages este jocul săptămânii. Legendarul shooter revine cu noi povești.

Doom The Dark Ages este jocul săptămânii... Iar Doom Slayer, personajul principal, primește mai multă atenție ca oricând.

E ciudat să te gândești că Doom e la modă de când computerele au ajuns tehnologie pentru mase. 1993 ne-a adus primul joc care a creat și un întreg cult - de la cărți, benzi desenate și chiar filme.

Rețeta jocului este simplă - mulți inamici care au nevoie de puțină atingere din partea lui Doom Slayer. Construit liniar, nu te poți aventura pe unde vrei tu, ci ai doar pe unde îți spune jocul - iar fiecare zonă este invadată de niște extratereștri care vor eliminarea ta.

Dar, chiar și acest joc merge într-un alt stil decât Doom din 2016 sau Doom Eternal - e un pic mai lent și mai hands-on cu multe accesorii utile. Inclusiv scutul care te ajută să trimiți înapoi aceste chestii verzi.

Ador și faptul că gloanțele ori kit-urile de prim ajutor sunt parcă un omagiu adus Doom-ului de altă dată.

Atenția la detalii este fantastică - lumea este fabulos construită, cu toată grafica corespunzătoare unui univers Doom apocaliptic. Și aici ajută și sunetul.

Aș da puncte în plus și pentru armele diverse și tot felul de accesorii care te vor ajuta să îndeplinești misiunile până la sfârșit. Ca să nu mai zic de scutul care îți testează timpul de reacție.

Doom 5 este disponibil pentru PC, Playstation 5 și Xbox Seria S și X, unde costă aproximativ 400 de lei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
eVTOL, „taxiul zburător” a devenit deja realitate în China, dar nici americanii nu se lasă mai prejos

Să vă puneți centura de siguranță, astăzi zburăm spre viitor! Cred că am găsit soluția perfectă ca să bateți orice aglomerație, indiferent de oraș.

Cum au creat câțiva elevi din București un joc care poate fi acum jucat de oricine

Vorbim despre tineri care nu s-au jucat, ci au creat jocuri. Iar jocul de astăzi se numește Bloody Vlad.

 

O nouă funcție a apărut pe telefoanele din România. Este vitală în cazurile de extremă urgență

Google și Apple se bat în comunicări pentru că vin noi sisteme de operare destinate telefoanelor și dispozitivelor noastre preferate.

 

Recomandări
Sindicatele din Educație resping proiectul legii salarizării: „O sfidare directă la adresa salariaților din învățământ”

Federațiile sindicale din învățământ anunță că „refuză categoric” prevederile legii salarizării unitare, considerând că forma cea mai recentă prezentată de Ministerul Muncii este „o sfidare directă la adresa salariaților” din sistem.

Schimbare majoră pentru partidele politice: nu ar mai putea fi înființate cu doar trei membri. Ce propune AEP

Preşedintele Autorităţii Electorale Permanente, Adrian Ţuţuianu, a anunţat că AEP a elaborat un proiect de lege privind partidele politice care a fost publicat, vineri, în consultare publică. 

Ilie Bolojan: „PNL va susține proiectul legii salarizării. E o măsură care evită pierderea a peste 700 de milioane de euro”

Grupurile parlamentare ale PNL au fost mandatate să susțină adoptarea proiectului legii salarizării, a anunțat, vineri, președintele partidului, premierul interimar Ilie Bolojan.