Hamster de Romania. Masina hibrid cu care profesorii si studentii din Pitesti vor sa dea lovitura

×
Publicitate

Nu e Duster, ci e Hamster si ne este prezentat drept primul prototip functional al unui automobil hibrid romanesc. L-au realizat, dupa aproape un an, mai multi profesori si studenti de la Facultatea de Mecanica si Tehnologie din Pitesti.

Grand Hamster pare o clona a mult mai celebrului Duster si este primul prototip al unui automobil hibrid romanesc, care, pe langa benzina sau motorina, foloseste, pentru a rula, si electricitatea. Astfel, cu doua atribute - economic si ecologic - are toate sansele.

"Inima" hibridului este o baterie de 205 volti, asezata in portbagaj si care cantareste 120 de kg. Ea asigura automobilului o autonomie intre 50 si 80 de kilometri.

Rotile din spate sunt actionate de motorul electric, iar cele din fata sunt propulsate de motorul Diesel. Urmatoarea faza a proiectului consta in sincronizarea celor doua motoare prin sisteme electronice. Hamster face parte dintr-un program ecologic realizat in colaborarea cu grupul Renault Romania care a urmarit fabricarea unui automobil cu emisii extrem de reduse.

Realizatorii nu se vor opri aici. Proiecteaza deja un motor care sa functioneze pe baza de celule fotovoltaice. Cat despre hamsterul "electric", desi seamana leit cu un Duster, Uzina de Automobile din Pitesti sustine, oficial, ca nu este implicata, cel putin pentru moment, in acest proiect.

Articol recomandat de sport.ro
Chinezii au lansat mașina mai ieftină decât Dacia!
Chinezii au lansat mașina mai ieftină decât Dacia!
Citește și...
The Shadow Beneath, joc creat de un român, se apropie de lansarea demo-ului. Este urcat pe Steam. Detalii la iLikeIT

Astăzi ne jucăm The Shadow Beneath, un joc făcut de Silviu Ilie. Este urcat pe Steam, dar încă nu este pregătit pentru lansare.

Microfoanele care „ascultă” utilajele și detectează defecțiunile înainte să apară în fabrici. Cum funcționează

Tehnologia de ultimă oră folosește sunetele ca să afle din timp când se strică ceva prin fabrici. 

Nvidia, alături de Microsoft, promite revoluționarea pieței PC-urilor, pentru prima dată în 40 de ani. Cât costă RTX Spark

Nvidia a anunţat lansarea primului său procesor destinat calculatoarelor personale, extinzându-şi activitatea dincolo de piaţa cipurilor pentru IA şi intrând într-un sector dominat de ani de zile de Intel, AMD, Qualcomm şi Apple, transmite CNBC.

Recomandări
Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac pentru funcția de premier al României. Tomac: Voi prezenta un Guvern tehnic

Președintele Nicușor Dan l-a desemnat joi pe liderul PMP, Eugen Tomac, în funcția de prim-ministru, la aproape o lună după căderea Guvernului Bolojan. 

Cine este Eugen Tomac, premierul desemnat de Nicușor Dan să conducă Guvernul României

Eugen Tomac, europrlamentar și lider PMP, a fost desemnat de președintele Nicușor Dan pentru funcția de premier. 

Prima reacție a lui Ilie Bolojan după ce Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac premier

Preşedintele PNL, premierul interimar Ilie Bolojan, arată că are ”rezerve” cu privire la faptul că un guvern tehnocrat, care nu are o susţinere fără echivoc în Parlament, poate livra rezultate în perioada următoare.