RISC DE RECESIUNE. PIB-ul Romaniei a scazut cu 0,6% in trimestrul III

61218086

PIB-ul a coborat in trimestrul al treilea cu 0,6% comparativ cu perioada similara din 2011 si cu 0,5% fata de trimestrul precedent, astfel ca la noua luni cresterea economica s-a limitat la 0,2%, indicand un risc de stagnare sau chiar recesiune in 2012.

"Conform primelor estimari, Produsul intern brut in trimestrul III 2012 a fost, in termeni reali, mai mic cu 0,5% comparativ cu trimestrul II 2012 (date ajustate sezonier). Fata de acelasi trimestru din anul 2011, Produsul intern brut a inregistrat o scadere cu 0,6% pe seria bruta si cu 0,8% pe seria ajustata sezonier", se arata in comunicatul semnal transmis de Institutul National de Statistica.

In primele noua luni, PIB a crescut comparativ cu perioada ianuarie - septembrie 2011 cu 0,2% pe serie bruta si cu 0,4% pe serie ajustata sezonier. La jumatatea anului INS a revizuit datele si a a anuntat o crestere economica de 0,7%, iar majoritatea estimarilor din partea institutiilor financiare internationale plasau cresterea economica din acest an, la sub 1%, semnificativ mai jos fata de proiectiile initiale.

Avand in vedere insa evolutia PIB in ultimul trimestru de anul trecut, cand s-a simtit efectul unei productii agricole foarte bune, iar vremea a fost propice pentru constructii si transporturi, precum si limitarea cresterii economice din primele noua luni la numai 0,2%, este aproape sigur ca economia va inchide acest an la acelasi nivel cu anul trecut sau chiar cu o usoara scadere.

Analistii citati de Ziarul Financiar au indicat pentru trimestrul al treilea scaderi intre 0,4% si cel mult 0,6%, dar putini au fost cei care se asteptau ca la noua luni cresterea economica sa coboare la doar 0,2%. Si in aceste conditii, analistii anticipau ca economia va avea o crestere modesta in acest an, sau chiar se va inregistra o usoara recesiune.

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Inca o masina "Made in Romania" ar putea fi lansata in ianuarie. GALERIE FOTO

Noul Ford Transit Connect, van-ul cu 7 locuri, va fi aratat prima oara in ianuarie, la Salonul Auto de la Detroit.

Trocul i-a scapat pe patronii romani de faliment, dar aduce pierderi mari statului

Oamenii de afaceri din Romania au gasit solutia ca sa nu piarda din pricina crizei: accepta servicii si bunuri la schimb atunci cand clientii nu au bani.

Cele mai scumpe artere comerciale din lume. Bulevardul Magheru a coborat 6 pozitii in top

Bulevardul Magheru din Bucuresti a coborat sase pozitii, pana pe 52, intr-un top al celor mai scumpe 62 artere comerciale din lume, iar Capitala se afla la jumatatea unui clasament realizat in functie de prezenta retailerilor internationali.

Recomandări
Energia produsă la Rovinari, de 2-3 ori mai ieftină decât cea importată. Cât costă un megawatt-oră

În plină criză energetică, România mizează din nou mai mult pe centralele pe cărbune. La Rovinari funcționează acum trei capacități de producție, în loc de două pentru a acoperi o parte din deficitul generat de oprirea Unității 2 de la Cernavodă. 

Ce urmează după decizia CCR privind legea integrității. Opțiunea pe care o are la dispoziție Nicușor Dan

Amendamentul PSD din legea integrității care îl lasă fără mandat pe primarul Timișoarei Dominic Fritz a fost declarat constituțional de judecătorii CCR.

Opere ale pictorului Alexandru Țipoia, prezentate în premieră la Inspectorul Pro. Familia vrea să le doneze statului

Creația pictorului Alexandru Țipoia este oferită gratuit statului român. Dar, procesul de donație s-a blocat în birocrație, spune familia.