Criza economica ii aduna din nou pe liderii planetei la summit-ul G-20, la Cannes

×
Publicitate

Tarile din Uniunea Europeana sunt gata sa puna pe masa masuri concrete si comune pentru a calma pietele financiare. Insa cer acelasi lucru si din partea celorlalte mari puteri ale lumii.

Pana una-alta, autoritatile franceze s-au mobilizat pentru a asigura protectia acestei reuniuni la cel mai inalt nivel.

Cei mai puternici lideri ai lumii, inclusiv presedintii Barack Obama, Hu Jintao si Nicolas Sarkozy, se aduna peste cateva zile la Cannes pentru un summit de care poate depinde viitorul economiei mondiale.

Iar masurile de securitate sunt pe masura unei asemenea ilustre adunari. Scafandrii de la unitatea speciala a politiei si-au inceput deja misiunile in portul de pe riviera franceza, cautand semnele oricarei potentiale amenintari.

De asemenea, agentii de securitate verifica orice coltisor trecand pe la fiecare dintre hotelurile luxoase ale Croazetei.

"Poate fi o masina capcana sau un mic dispozitiv exploziv intr-o pubela, o bomba plantata intr-o camera de hotel. La fel de bine ar putea fi o "bomba murdara", cu elemente radioactive sau chimice. Asa ca am instituit un intreg sistem de detectie si eventual de neutralizare a unor astfel de bombe", a precizat Jean Yves Siffointe, seful echipelor de deminare.

Si cainii special dresati au fost mobilizati alaturi de instrumente de detectare de inalta tehnologie pentru a "adulmeca" orice urma de pericol in timpul summitului care va fi gazduit de Palatul Festivalelor si Congreselor, pe 3 si 4 noiembrie.

"Imaginatia umana nu are limite si trebuie sa luam totul in calcul, inclusiv situatiile cele mai grave",  a spus si Christophe Darcy, specialist in deminare.

Intre timp, pe aeroportul din Cannes elicopterele jandarmeriei se pregatesc pentru misiunile de supraveghere aeriana.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Nadia, răvășitoare la Oscarurile Sportului: a apărut la braț cu soțul ei și a fost premiată în aplauzele tuturor
GALERIE FOTO Nadia, răvășitoare la Oscarurile Sportului: a apărut la braț cu soțul ei și a fost premiată în aplauzele tuturor
Citește și...
Criza politică scumpește creditarea statului. Adrian Codirlaşu: Mai pot apărea ştiri care să mişte preţurile în continuare

Impactul crizei politice se vede deja pe bursă, care a scăzut cu peste 2%, dar şi la randamentele titlurilor de stat pe 10 ani, care au urcat cu 50 de puncte de bază (0,5%), afirmă preşedintele CFA România, Adrian Codirlaşu.

Cursul leu-euro anunțat de BNR la o zi după ce PSD a decis ieșirea de la guvernare

Moneda naţională s-a apreciat, marţi, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Naţională a României (BNR) la 5,0988 lei, în scădere cu 0,01 bani faţă de cotaţia precedentă, de 5,0989 lei.

Daniel Dăianu, despre criza politică: Nu scrie Grecia pe noi, dar fără reforme România intră într-o zonă periculoasă

Daniel Dăianu spune că ieșirea PSD de la guvernare agravează situația politică și economică, dar România poate evita un scenariu de tip Grecia dacă deficitul este redus rapid.

Recomandări
Strategia PNL după ultimatumul PSD. Rezoluție liberală pentru continuarea mandatului Bolojan. „Fuga de răspundere” a PSD

După votul prin care PSD a decis că îi retrage sprijinul politic lui Ilie Bolojan în funcția de premier, liderii PNL s-au întrunit astăzi într-o nouă ședință, și au decis strategia.

Șeful DSU, Raed Arafat, este suspect într-o anchetă penală a Parchetului Militar, privind achiziţia unui elicopter

Doctorul Raed Arafat este, de astăzi, suspect într-o anchetă penală a Parchetului Curții militare de Apel București. Investigația este legată de înlocuirea unui elicopter SMURD prăbușit în urmă cu zece ani în Republica Moldova.

Ce spune Constituția că se întâmplă după ce un partid iese de la guvernare. Emil Boc: ”Lucrurile sunt destul de simple”

Guvernul Bolojan nu cade automat dacă PSD pleacă de la guvernare. Fostul premier Emil Boc spune că mecanismele constituționale sunt clare și avertizează că orice majoritate care vrea să dea jos un guvern trebuie să fie pregătită să și pună altul în loc.