Costul scandalului intern de la TAROM. Cum a pierdut compania un contract de 5 mil dolari

×
Publicitate

Neintelegerile dintre directorul general de la TAROM si Consiliul de Administratie costa milioane compania. Angajatii spun ca se pierd contracte importante, din pricina acestor scandaluri.

Un exemplu este oferta pentru un Airbus, pe care TAROM putea sa-l inchirieze cubanezilor pentru cateva milioane de dolari.

TAROM primise o oferta din partea Cubana D'aviation pentru inchirierea unei aeronave Airbus 310 care sa zboare pe ruta Madrid-Havana si Havana-Buenos Aires.

Sindicalistii spun ca Tarom a pierdut contractul si odata cu el peste 5 milioane de dolari.

Vice-presedintele TAROM, Valentin Macec, sustine ca acuzatiile sunt simple speculatii.

"Nu cunosc niciun fel de contract sau oferta facuta din partea acestei firme. Nu a fost comunicata board-ului de catre directorul general al companiei. Daca ar fi fost am fi imbratisat-o cu mare drag, mai ales daca ar fi fost sustinuta si de calcule economice care sa arate ca este profitabila", a spus Valentin Macec, vice-presedinte CA TAROM.

Directorul general, Christian Heinzmann il contrazice.

"Am asteptat mult pentru aprobarea acestui zbor, deoarece autorizatia pentru efectuarea lucrarilor de mentenanta nu a fost aprobata de CA. In acest domeniu e nevoie de aprobari rapide pentru a semna contracte, iar Cubana D'Aviation si-a pierdut increderea ca va fi aprobat deoarece a durat prea mult", a precizat Heinzmann.

In ciuda nemultumirilor, sindicatele au anuntat ca nu vor intra in greva, pentru ca nu doresc sa afecteze pasagerii curselor TAROM. Dar sunt pregatiti sa se alature saptamana viitoare protestelor angajatilor de la CFR Marfa.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
România s-a îndatorat cu aproape 2,5 miliarde de euro în primele cinci luni din 2026. Nivelul la care a ajuns datoria externă

Datoria externă totală a crescut cu 2,451 miliarde euro, până la 230 miliarde de euro, în perioada ianuarie-mai 2026, a anunţat Banca Naţională a României (BNR).

Accizele mai mari la alcool au redus încasările statului. Patronatele susțin că „piața neagră”, evaziunea, este în creștere

Creșterea accizei pentru băuturile alcoolice a avut un efect contrar celui sperat de guvernanți. Astfel, sumele colectate și cantitățile fiscalizate au scăzut, avertizează un patronat din industrie.

Economistul-șef al BNR contestă amenda record dată băncilor în cazul ROBOR: Argumentele Consiliului Concurenței nu rezistă

Economistul-șef al Băncii Naționale a României, Valentin Lazea, contestă argumentele care au stat la baza sancțiunii aplicate de Consiliul Concurenței celor zece bănci presupusa coordonare în stabilirea indicelui ROBOR.

Recomandări
Nicușor Dan, la Summitul de la Kiev: O Europă sigură e imposibilă fără o Ucraină suverană

Preşedintele Nicuşor Dan a ajuns la Kiev. El va participa miercuri, la cea de-a cincea ediţie a Summitului Ucraina - Europa de Sud-Est, transmite Administraţia Prezidenţială.

Percheziții DIICOT într-un dosar de fraudare a pensiilor: prejudiciu de 7 milioane de lei. 860 de persoane cu vechime falsă

Procurorii DIICOT au anunțat că anchetează o grupare care este acuzată că ar fi introdus în sistemul ANAF declarații fiscale false, pentru a crea vechime fictivă în muncă.

Revine canicula, cu temperaturi de până la 37 de grade. Vom avea nopți tropicale în unele zone. Cum va fi vremea în Capitală

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunță un val de căldură care se va extinde și se va intensifica treptat în România în perioada 15 iulie, ora 12:00 – 18 iulie, ora 22:00.