Angela Merkel: "Anul 2013 nu va fi un an usor din punct de vedere economic, ci mai dificil"

60533650

Cancelarul german Angela Merkel ii avertizeaza pe germani ca mediul economic va fi "mai dificil" in 2013 decat in 2012 si ii indeamna la "rabdare" si "curaj", in alocutiunea de Anul Nou.

"Mediul economic nu va fi mai usor, ci mai dificil, anul viitor. Acest lucru nu trebuie sa ne descurajeze, ci, din contra, sa ne stimuleze", afirma Merkel in discursul sau, care urmeaza sa fie difuzat la televiziune luni seara.

Evocand criza economica din Europa, conducatoarea celei mai importante economii europene indeamna la rabdare, in aceasta alocutiune al carei text a fost comunicat presei duminica seara.

"Reformele pe care le-am decis (in Europa) incep sa produca efecte. Dar avem, in continuare, nevoie de multa rabdare. Criza este inca departe sa fie depasita", apreciaza cancelarul, potrivit acestui text, difuzat de serviciul sau de presa.

Chiar daca Germania beneficiaza de o conjunctura economica mai buna decat majoritatea partenerilor sai europeni, ea a inregistrat o incetinire pe tot parcursul anului 2012.

Astfel, tara a inregistrat o crestere a Produsului sau Intern Brut (PIB) de 0,2% in trimestrul trei, dupa cresteri de 0,3% in trimestrul doi si de 0,5% in primul.

Numerosi economisti prevad o scadere a PIB-ului in ultimul trimestru.

Potrivit Bundesbank, cea mai importanta economie europeana se confrunta cu o incetinire care ar putea sa conduca inclusiv la o scurta recesiune.

Banca centrala germana prevede, de altfel, o cvasi-stagnare a economiei germane in 2013, cu o crestere a PIB-ului de doar 0,4%.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
Citește și...
"Oferta" de sarbatori in piete: preturi cu 25% mai mari. "In perioada asta toti profita de client"

Daca analizam evolutia preturilor din ultima perioada, nu e de mirare ca orice reducere ne tenteaza. In piete ne costa si cu 25% mai mult sa ne umplem sacosele cu legume, pentru ca vanzatorii stiu ca putini sunt cei care se zgarcesc de sarbatori.

Unii dintre ei nu stiu inca sa vorbeasca. Cum arata viata celor mai norocosi mostenitori

Unii dintre ei nu stiu inca sa vorbeasca, in timp ce altii nici nu au invatat sa mearga in picioare. Cu toate astea, au garderobe de milioane de dolari si calatoresc in toata lumea in avioanele private ale parintilor.

O prestigioasa marca de lux face compromisul suprem. Ce masina va scoate pe piata

Italienii au scapat de sub control plansele secrete cu cele cinci modele noi, printre care un SUV si o berlina mica.

Recomandări
Ultimul efort pe Legea salarizării. Nicușor Dan și partidele fostei coaliții, noi discuții pentru salvarea banilor din PNRR

Liderii partidelor din fosta coaliție de guvernare vor discuta, din nou, astăzi, cu președintele Nicușor Dan, cu privire la Legea salarizării în sectorul public, după ce cu o zi în urmă dezbaterea s-a încheiat fără nicio concluzie.

Restricții pentru mașinile clasice în localități. Primăriile trebuie să delimiteze zone fără poluare în următorul an

Noul Cod al Urbanismului adoptat recent prevede măsuri pentru reducerea poluării în localități. Autoritățile locale vor trebui să delimiteze zone fără emisii sau cu emisii scăzute în cel mult 12 luni de la intrarea în vigoare a legii. 

ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate.