Cinci persoane au murit in accidente rutiere pe DN1 in judetul Sibiu

×
Publicitate

Inconstienta unor soferi a ucis cinci oameni nevinovati duminica pe DN 1 in judetul Sibiu. O fetita de 10 ani, tatal si bunica ei au fost zdrobiti in masina facuta praf de microbuzul unei firme de pompe funebre.

Cel care il conducea a facut o depasire riscanta pe o ceata deasa care ii "furase" vizibilitatea. Cateva ore mai tarziu, alti doi oameni, un pompier si un prieten, au murit cand o masina a intrat pe contrasens in fata lor.

In masina spulberata de microbuzul firmei de pompe funebre a existat un singur supravietuitor: mama copilei de 10 ani. Femeia i-a implorat pe medici sa-i salveze fetita. Sotul si soacra ei pierdusera deja lupta pentru viata.

Ca intr-un cosmar, peste masinile facute praf s-a oprit si un TIR care, din cauza cetii, a vazut prea tarziu ca in zona era un accident. Soferul care a provocat accidentul a fost si el ranit. Cand isi va reveni, va raspunde in fata legii pentru fapta sa.

Dupa cateva ore, alti doi oameni nevinovati au murit intr-un accident rutier. Un microbuz a intrat pe contrasens si a spulberat o masina care mergea regulamentar. Soferul, un pompier in varsta de 25 de ani, si un pasager au murit pe loc. Cel care a provocat accidentul sustine ca a ocolit un biciclist care i-ar fi iesit aparut in fata, dar martorii il contrazic.

Soferul vinovat, care a scapat doar cu rani usoare, este cercetat pentru vatamare corporala si ucidere din culpa.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Antrenoarea cu apariții seducătoare în online și-a pierdut locul de muncă: ”Am plâns mult în ultimele două săptămâni”
FOTO Antrenoarea cu apariții seducătoare în online și-a pierdut locul de muncă: ”Am plâns mult în ultimele două săptămâni”
Citește și...
Alimentarea cu gaze, întreruptă temporar pentru 190 de clienți din Sectorul 3. Care este cauza

Un număr de 190 de clienţi casnici ai companiei Distrigaz Sud Reţele, din sectorul 3 al Capitalei, nu sunt alimentaţi cu gaze naturale, în urma unui incident produs la instalaţia de utilizare ce alimentează un imobil situat pe Şoseaua Industriilor.

Înșelăciune imobiliară la Brașov. Anchetatorii au găsit la percheziții peste 1,5 milioane de euro

Doi bărbaţi au fost plasaţi sub control judiciar în ancheta care vizează infracţiuni de înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave şi spălare a banilor, în care procurorii şi poliţiştii din Braşov au făcut, marţi, percheziţii. 

Medic psihiatru: Telefonul dat copilului ca să mănânce este o formă greşită de a educa. Pot apărea tulburări de alimentație

Dr. Ioana Silion, medic primar psihiatru, atrage atenția că obiceiul unor părinți de a le da telefonul copiilor pentru a-i face să stea cuminți sau să mănânce reprezintă o metodă greșită de educație. 

Recomandări
Ploi torențiale, vijelii și grindină. ANM a emis un nou cod galben de vreme rea pentru Capitală și alte șapte județe

Administrația Națională de Meteorologie a emis, sâmbătă, două atenționări cod galben de vreme severă, valabile în mai multe regiuni ale țării. Meteorologii anunță intensificări ale vântului, vijelii, ploi torențiale și grindină de mici dimensiuni.

LIVE: Au început funeraliile lui Ali Khamenei. Până la 20 de milioane de oameni, așteptați la omagiul fostului lider iranian

Sâmbătă, 04 iulie, este prima zi a funeraliilor care vor dura mai multe zile, dedicate fostului Lider Suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei. Acesta a fost ucis într-un atac aerian, la începutul războiului din Iran.

Rusia afirmă că a cucerit oraşul strategic Kostiantinivka din Ucraina. Kievul: ”Sunt noi afirmaţii false"

Kremlinul a revendicat vineri cucerirea de către armata rusă a oraşului Kostiantînivka din estul Ucrainei, o poziţie fortificată a forţelor Kievului situată pe drumul care duce spre ultimele oraşe mari din Donbas.