Trafic de cosmar pe drumurile tarii, din cauza ninsorilor abundente

60211003

Ninsoarea le da batai de cap si soferilor din judetele de langa Bucuresti si din centrul tarii. Pe Valea Prahovei si pe Autostrada Bucuresti - Pitesti se circula cu dificultate, si bineinteles au aparut si blocajele.


Cel mai greu se circula pe DN73 care leaga Predealul de Rasnov. Zapada s-a arternut pe sosea in strat de zece centimetri. 

Ninge atat de puternic incat masinile de la deszapezire nu reusesc sa faca fata. Situatia este ingreunata de faptul ca multi soferi nu si-au echipat nici pana acum masinile cu cauciucuri de iarna. 

Pe DN1, la Predeal un sofer care nu a adaptat viteza la conditiile de drum, a ajuns pe contrasens si s-a rasturnat la marginea soselei. Circulatia s-a blocat pentru o jumatate de ora, cat timp un utilaj a intervenit pentru a repune masina pe roti.

Si pe autostrada Bucuresti Pitesti s-a pornit ninsoarea. Viscoleste iar vizibilitatea este redusa. Politistii recomanda ca soferii sa isi echipeze masinile corespunzator pentru iarna si sa nu apese prea tare pedala de aceleratie.

Prognoza meteo - 19.02.2009

Cod galben de ninsori si vant in sudul si sud-estul tarii

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Proiecție INS: Populaţia României ar urma să scadă la 15,633 milioane de locuitori, în 2080

Populaţia României va ajunge la 15,633 de milioane de persoane, în 2080, faţă de 19,043 de milioane la 1 ianuarie 2025, arată cele mai recente proiecţii realizate de Institutul Naţional de Statistică (INS), publicate vineri.

Dezechilibrele din sistemul de pensii accelerează. În jumătate dintre județe deja sunt mai mulți pensionari decât angajați

Cu milioane de români plecați la muncă în străinătate și o rată a natalității foarte scăzută, în România se adâncește raportul dintre cei care muncesc și cei ajunși la pensie. 

Studiu: Românii nu mai văd administraţia publică drept un dezastru, dar România rămâne ţara „dosarului cu şină”

Aproape jumătate dintre participanţii la un studiu naţional realizat de Centrul de Formare APSAP descriu experienţa cu serviciile publice drept mediocră, iar peste 8 din 10 au stat la coadă la ghişeele instituţiilor publice în ultimul an.

Recomandări
Reuters: Vladimir Putin probabil va escalada războiul din Ucraina, în pofida eforturilor de pace ale lui Donald Trump

Președintele rus Vladimir Putin respinge apelurile pentru negocieri de pace cu Ucraina și este hotărât să continue războiul, susțin surse apropiate Kremlinului.

Peter Magyar a bătut palma cu Ursula von der Leyen. Ungaria se va alătura Parchetului European condus de Kovesi

Ungaria, care este pe cale să obţină fonduri vitale din partea UE demonstrând că luptă împotriva corupţiei, se va alătura Parchetului European (EPPO), a declarat vineri preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, informează Reuters.

Fostul primar Cătălin Cherecheș a fost eliberat condiționat din închisoare. „Voi fi o voce a comunităţii în zona civilă”

Fostul primar din Baia Mare Cătălin Cherecheș a fost eliberat condiționat din închisoare. Vineri, magistrații Tribunalului Maramureș au respins contestația procurorilor anticorupție, la cererea fostului edil.