O mama condamnata la doi ani de inchisoare cere gratierea

×
Publicitate

"Domnule presedinte, va rog sa ma eliberati de aici, ca sa ma duc si eu acasa, la copiii mei", suspina disperata o mama, din spatele gratiilor. La 31 de ani, femeia are o fetita de 12 ani, din prima casatorie si alti trei baieti, cu al doilea sot.


Angelica Parvan s-a casatorit prima data la 17 ani. A nascut atunci o fetita pe care spune ca a iubit-o din toata inima. Zece ani mai tarziu, s-a despartit de sotul ei. Copila a ramas in grija barbatului care, intre timp, a murit, iar acum este crescuta de bunica, soacra femeii.

In toamna, politistii au luat-o pe sus de acasa si au dus-o direct la penitenciarul din Targu Jiu. Pe drum i-au spus ca judecatorii au condamnat-o la doi ani de inchisoare, pentru ca nu a platit pensia alimentara.

Fusese data in judecata de fostul sot, apoi de soacra ei. Acasa, o asteapta barbatul cu care si-a refacut viata si cei trei baieti, de 2, 4 si 6 ani, pe care ii au impreuna. Ajunsa la puscaria din Craiova, ea se roaga sa se intimple o minune in viata ei, ca sa-si poata creste copiii in libertate. 

Mama primului sot, cea care o creste singura acum pe fetita de 12 ani, spune ca nu si-a dorit niciodata sa-si vada nora in inchisoare.

Actualul sot al femeii nu are nici o sursa de venit. Munceste cu ziua prin sat, ca sa ii poata creste pe cei trei copii. Din aceasta cauza, el risca sa fie decazut din drepturile parintesti.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
Citește și...
Șoferii ar putea scăpa de amenzi dacă uită permisul sau talonul acasă. Senatul a adoptat proiectul de lege

Senatul a adoptat un proiect de lege prin care șoferii să nu mai fie amendați dacă uită acasă permisul de conducere sau certificatul de înmatriculare.

Ghiozdanele cu care se livrează mâncarea comandată, insalubre. Curier: „Îl spăl o dată la două săptămâni”

ANPC solicită ca meseria de „livrator de hrană” să fie introdusă în Clasificarea Ocupațiilor din România.

Diaspora revine acasă. Țara din care românii se tot retrag: „De doi ani, mulți pleacă din zona asta”

Conform datelor oficiale, comunitatea românească din Spania s-a redus cu aproape o treime în ultimul deceniu. Mulți spun că viața acolo este tot mai scumpă și preferă să revină acasă.

Recomandări
Soluția găsită de Nicușor Dan după consultări: „Varianta care pare să se contureze, un guvern politic minoritar”

Nicușor Dan a transmis după consultările de la Cotroceni că se conturează varianta unui guvern politic minoritar. Președintele le cere partidelor parlamentare să negocieze rapid un acord de susținere pentru viitorul Executiv.

Surse: Cine ar fi favorit pentru funcția de premier după respingerea Guvernului Veștea. Scenariul discutat la Cotroceni

Din declarațiile liderilor politici, cele mai mari șanse pare să le aibă un guvern minoritar. Ori unul format doar din PSD, ori din PNL-USR-UDMR.

Hubert Thuma refuză să plece din partid și îl atacă pe Bolojan: PNL ajunge să conteze la fel de puțin ca USR

Hubert Thuma a transmis un mesaj după ce a aflat că se află pe lista liderilor PNL care ar urma să fie excluși din partid pentru susținerea cabinetului Adrian Veștea.