Gigi Becali vrea la Bruxelles, dar nu poate parasi nici macar Capitala

×
Publicitate

UPDATE: Europarlamentarul Gigi Becali are voie sa vada Strasbourg-ul si Bruxelles-ul doar in poze. Tribunalul Bucuresti a decis ca miliardarul, cercetat intr-un dosar de sechestrare de persoane, nu poate parasi Bucurestiul si judetul Ilfov.

Pentru Gigi Becali procesul de joi ar fi trebuit sa fie o formalitate. Era convins ca va scapa de toate restrictiile si isi va vedea linistit de cursurile de engleza si de cautarea unei locuinte de europarlamentar.

In sala de judecata, surpriza! Procurorul de sedinta le-a cerut judecatorilor sa nu ia in considerare documentele Biroului Electoral Central care atesta alegerea lui Becali in Parlamentul European. Motivul: oficialii de la Strasbourg ar putea valida sau invalida mandatul miliardarului pe 14 iulie.

Gigi Becali a demonstrat din nou ca nu iarta si nu uita, dupa ce a patimit doua saptamani in arestul preventiv. A cerut ca procurorul care il ancheteaza sa fie cercetat la randul lui disciplinar de Consiliul Superior al Magistraturii.

Becali a parasit sediul Tribunalului fara sa mai astepte pronuntarea deciziei. A plecat spre "palatul" sau din soseaua Alexandru pentru a rezolva ultimele chestiuni de partid.

Acum, ca nu are voie sa paraseasca Bucurestiul si judetul Ilfov, nu ii ramane decat sa deschida un nou proces, in care sa ceara asta.

Afla planurile pe care si le-a facut Becali pentru Bruxelles.

 

Articol recomandat de sport.ro
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Citește și...
Un bărbat de 31 de ani din Hunedoara și-a dat foc în plină stradă. Cum a fost salvat în ultima clipă

Poliţiştii de la Serviciul Rutier au intervenit, marţi seară, pentru salvarea unui tânăr de 31 de ani care s-a autoincendiat. Acesta este cunoscut cu afecţiuni medicale. El a fost preluat de un echipaj medical şi dus de urgenţă la spital.

Ce i-a surprins pe doi americani când au ajuns în România. „Nimeni nu vorbește în SUA despre asta”

600 de milioane de lei, atât a câștigat anul trecut bugetul de stat, prin impozitare, din bacșișul lăsat de clienți în restaurante. Reprezentanții industriei spun însă că piața internă tolerează cu greu creșterile de preț.

Când primești despăgubiri dacă îți faci asigurare de călătorie. Tot mai mulți români încheie astfel de polițe

Situațiile neprevăzute dintr-o vacanță, de la anularea ei până la pierderea bagajelor sau urgențele medicale, pot duce la cheltuieli suplimentare.

Recomandări
Urmează a doua operațiune complexă pe Dunăre. Cum vor fi scufundate cele patru barje pentru a devia debitul de apă

Apar primele efecte după detonarea stâncii de pe Dunăre. Nivelul fluviului la Cernavodă a crescut ușor, însă pericolul nu a trecut. Riscul opririi Reactorului 2 al Centralei Nucleare de la Cernavodă rămâne.

Nicușor Dan avertizează Parlamentul: Dacă adoptați astfel Legea decarbonizării voi uza de toate prerogativele constituționale

Președintele Nicușor Dan a transmis, marți seara, că, dacă Legea decarbonizării va fi adoptată în forma actuală se va folosi de toate prerogativele constituționale, inclusiv solicitarea de reexaminare, pentru ca România să nu piardă banii din PNRR.

Când va fi apogeul valului de căldură. „Bucureștiul intră sub cod portocaliu”

Este a treia zi de cod roșu în vestul țării, însă România întreagă îndură temperaturi tot mai ridicate atât ziua cât și noaptea. Meteorologii spun că este doar începutul valului de caniculă.