Bancnote euro false, realizate in Italia, descoperite la Vaslui
11-06-2009
|
19:51
Doua bancnote de 50 de euro false, realizate la o tipografie clandestina din Italia, au fost descoperite in judetul Vaslui. Administratorul unei discoteci din localitatea Dumesti a incercat sa le achimbe in lei, la o banca, scrie Mediafax.
In urma cercetarilor desfasurate de politistii Serviciului de Investigatii Criminale Vaslui s-a constatat ca cele doua bancnote falsificate au fost puse in circulatie de un tanar de 18 ani din judetul Neamt, care a spus anchetatorilor ca a primit falsurile in luna decembrie 2008, de la un alt tanar, care fusese plecat in Italia.
Politistii vasluieni au intocmit dosar penal pe numele baiatului, pentru savarsirea infractiunii de falsificare de monede sau alte valori. Acesta risca pana la 12 ani de inchisoare, daca va fi gasit vinovat.
Urmărește Știrile PRO TV pe canalul de social media preferat:
Sursa: Mediafax
Etichete:
infractiuni,
Dată publicare:
11-06-2009 00:00
Articol recomandat de sport.ro
Citește și...
Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.