Opt ambasade americane au primit plicuri suspecte cu praf alb neidentificat

×
Publicitate

UPDATE: FBI-ul a anuntat ca obiecte similare au ajuns si la 40 de guvernatori din Statele Unite.


Se pare ca toate cele 48 de plicuri au fost trimise din Texas, de la aceeasi sursa, si au inceput sa soseasca in diferite state americane inca de saptamana trecuta. Opt dintre ele au ajuns in ambasadele americane din Europa: Bucuresti, Berlin, Berna, Bruxelles, Copenhaga, Dublin, Riga si Roma.

Praful din plicuri a fost testat pentru a se exclude posibilitatea ca el sa fie o toxina periculoasa, iar primele rezultatate au iesit negativ. Mai multe mostre din praful respectiv au fost trimise pentru teste suplimentare la laboratoare din Statele Unite.

Oficialii americani cer vigilenta maxima la toate ambasadele SUA.

Articol recomandat de sport.ro
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Citește și...
De ce Lacul Herăstrău nu a fost secat complet. Explicația unui specialist

Lacul Herăstrău se transformă în șantier. În timp ce apa este evacuată pentru cea mai amplă intervenție din ultimele decenii, constructorii au început amenajarea rampelor de acces.

Schimbări majore pe Aeroportul Otopeni. Pasagerii vor scăpa de aglomerație pe Aeroportul Otopeni

Se apropie sezonul vacanțelor, iar traficul pe cel mai mare aeroport al țării este în creștere. Odată cu numărul mărit de pasageri apar și provocările.

Camerele de monitorizare a pădurilor, vandalizate în mai multe județe. Hoții de lemne le-au acoperit cu vopsea

Garda Forestieră a mers în control în țară, după ce mai multe camere pentru monitorizarea pădurilor au fost distruse. Responsabilii au depus o plângere penală, iar unii suspecți care au furat camerele au fost identificați.

Recomandări
Ce se întâmplă cu polițiștii locali care l-au lovit pe șoferul TIR-ului care a provocat haos pe șoselele din Constanța

Șoferul TIR-ului care a lovit aseară un autobuz și opt mașini într-un cartier din Constanța suferise o criză hipoglicemică la volan. Însă polițiștii locali care au intervenit l-au lovit când au încercat să îl dea jos din cabină. 

Cu cine ar putea fi înlocuit Eugen Tomac. Surse: Nicușor Dan îl va retrage dacă nu va reuși să adune suficicente voturi

Guvern Eugen Tomac are șanse tot mai mici să treacă în Parlament. Premierul desemnat nu va primi, cel mai probabil, nici sprijinul UDMR, după ce luni, Ilie Bolojan și Dominic Fritz i-au spus că nu se poate baza pe voturile PNL și USR. 

Românii pierd din puterea de cumpărare. Prețurile cresc mai repede decât salariile

Economia stagnează, anul acesta, iar prețurile continuă să crească, mai repede decât salariile. Asta arată cea mai recentă analiză a Comisiei Naționale de Prognoză.