Actiunea "Ferma sufletelor", departe de a se fi incheiat

×
Publicitate

Politistii s-au intors la una dintre fermele unde au descoperit 24 de oameni, sechestrati si tratati ca niste sclavi. O duceau chiar mai rau decit animalele pe care le ingrijeau, au constatat anchetatorii la finalul raziei.

Cand politistii au revenit la una dintre fermele groazei, impreuna cu inspectorii sanitar-veterinari, n-au avut parte de o primire prea buna. Cei care le tin locul proprietarilor, ajunsi in arest dupa prima descindere, si-au iesit din fire imediat ce au aflat ca urmeaza un control.

Concluzia inspectorilor - animalele au un trai mai bun decat muncitorii sechestrati pana acum cateva zile.

Va reamintim ca in urma cu doua saptamani, cinci barbati au ajuns la politie si au povestit ca au fost batuti, infometati si siliti sa munceasca in sclavie, la mai multe ferme din judetul Constanta. Trupele speciale au descins in aceste locuri si au eliberat alti 19 muncitori.

Acestia au povestit ca proprietarii ii ademeneau cu salarii bune si le luau actele, sub pretextul ca le trebuie pentru cartile de munca. Din acel moment erau paziti ziua, incuiati in grajd noaptea si batuti cand incercau sa fuga.
 

Articol recomandat de sport.ro
Vladimir Putin exultă: „Toate restricțiile au fost ridicate!”
Vladimir Putin exultă: „Toate restricțiile au fost ridicate!”
Citește și...
Fake news periculos. Precizări ale Armatei asupra identității piloților F-16 care au doborât dronele rusești

Armata Română a dezmințit, prin Baza Aeriană Borcea, fake news-urile referitoare la identitatea piloților de pe avioanele F-16 care au doborât cele trei drone rusești intrate pe teritoriul României. 

Alertă alimentară: Un sortiment de stafide a fost retras din magazine după depășirea limitei admise de pesticide

Profi retrage de la comercializare un sortiment de stafide ambalat la 100 de grame, după ce au fost identificate depășiri ale limitei legale admise pentru reziduuri de pesticide.

Soția lui Gradu Cârpaci, predată autorităților germane. Este acuzată de trafic de persoane și prelevare ilegală de organe

Poliţia Română a predat-o autorităţilor germane pe Ileana Cârpaci, soţia lui Gradu Cârpaci, zis şi ”Ministrul de Finanţe”. Aceasta a fost urmărită internaţional de către autorităţile din Germania, în baza unui mandat european de arestare.

Recomandări
Ilie Bolojan, la finalul ședinței de Guvern: „Greva din sănătate s-a bazat pe minciuni. Niciun salariu nu va scădea”

Premierul interimar Ilie Bolojan a susţinut marţi declaraţii de presă la finalul şedinţei de Guvern, referitor la greva din sistemul de Sănătate.

România, fără Guvern. „I-aș chema pe cei patru președinți și i-aș închide ca la alegerea Papei, până se găsește o soluție”

După aproape 3 luni de interimat, la Palatul Victoria, social-democrații sunt optimiști că vom avea un guvern înspre finalul verii. 

Corespondență Știrile PROTV din Spania, mistuită de incendii. În urma focului au rămas un peisaj apocaliptic și multă durere

În ultimele ore, pompierii spanioli au făcut eforturi supraomenești ca să aducă sub control incendiile înainte ca un nou val de caniculă să se instaleze în țara iberică.