Programul optimilor EURO 2020. Toate meciurile se văd la PRO TV și pe VOYO.RO

EURO 2020
Shutterstock

Programul optimilor EURO 2020. Belgia - Portugalia şi Anglia - Germania sunt cele mai atractive meciuri din optimile de finală ale Campionatului Eropean la fotbal. Toate meciurile se văd la PRO TV și pe VOYO.RO.

Campioana mondială Franţa va juca la Bucureşti cu Elveţia, iar vicecampioana mondială Croaţia va înfrunta Spania.

Programul optimilor EURO 2020

Sâmbătă 26 iunie

1: Ţara Galior (2A) - Danemarca (2B) (19:00, Amsterdam)
2: Italia (1A) - Austria (2C) (22:00, Londra)

Duminică 27 iunie

3: Olanda (1C) - Cehia (3D/E/F) (19:00, Budapesta)
4: Belgia (1B) - Portugalia (3A/D/E/F) (22:00, Sevilla)

Luni 28 iunie

5: Croaţia (2D) - Spania (2E) (19:00, Copenhaga)
6: Franţa (1F) - Elveţia (3A/B/C) (22:00, Bucureşti)

Marţi 29 iunie

7: Anglia (1D) - Germania (2F) (19:00, Londra)
8: Suedia (1E) - Ucraina (3A/B/C/D) (22:00, Glasgow)

Sferturile de finală:

Vineri 2 iulie

sfert 1: câştigătoarea optimii de finală 6 - câştigătoarea optimii de finală 5 (19:00, St Petersburg)
sfert 2: câştigătoarea optimii de finală 4 - câştigătoarea optimii de finală 2 (22:00, Munchen)

Sâmbătă 3 iulie

sfert 3: câştigătoarea optimii de finală 3 - câştigătoarea optimii de finală 1 (19:00, Baku)
sfert 4: câştigătoarea optimii de finală 8 - câştigătoarea optimii de finală 7 (22:00, Roma)

Semifinale:

Marţi 6 iulie

semifinala 1: câştigătoarea sfertului 2 - câştigătoarea sfertului 1 (22:00, Londra)

Miercuri 7 iulie

Finala

Duminică 11 iulie

câştigătoarea semifinalei 1 - câştigătoarea semifinalei 2 (22:00, Londra)

Rezultatele din Faza Grupelor:

GRUPA A

Vineri 11 iunie

Turcia - Italia 0-3 (0-0), la Roma
Au marcat: Merih Demiral (53, autogol), Ciro Immobile (66), Lorenzo Insigne (79).

Sâmbătă 12 iunie

Ţara Galilor - Elveţia 1-1 (0-0), la Baku
Au marcat: Kieffer Moore (74), respectiv Breel Embolo (49).

Miercuri 16 iunie

Turcia - Ţara Galilor 0-2 (0-1), la Baku
Au marcat: Aaron Ramsey (43), Connor Roberts (90+5).
Gareth Bale (Ţara Galilor) a ratat un penalty în min. 61 (şut peste poartă).

Italia - Elveţia 3-0 (1-0), la Roma
Au marcat: Manuel Locatelli (26, 52), Ciro Immobile (89).

Duminică 20 iunie

Italia - Ţara Galilor 1-0 (1-0), la Roma
A marcat: Matteo Pessina (39).
Cartonaş roşu: Ethan Ampadu (Ţara Galilor, 55).

Elveţia - Turcia 3-1 (2-0), la Baku
Au marcat: Haris Seferovic (6), Xherdan Shaqiri (26, 68), respectiv Irfan Can Kahveci (62).

A marcat: Joel Pohjanpalo (60).
Pierre-Emile Hoejbjerg (Danemarca) a ratat un penalty în min. 74 (a apărat Lukas Hradecky).

Belgia - Rusia 3-0 (2-0), la Sankt Petersburg
Au marcat: Romelu Lukaku (10, 88), Thomas Meunier (34).

Finlanda - Rusia 0-1 (0-1), la Sankt Petersburg
A marcat: Aleksei Miranciuk (45+2).

Joi 17 iunie

Danemarca - Belgia 1-2 (1-0), la Copenhaga
Au marcat: Yussuf Poulsen (2), respectiv Thorgan Hazard (55), Kevin De Bruyne (70).

Luni 21 iunie

Rusia - Danemarca 1-4 (0-1), la Copenhaga
Au marcat: Artem Dziuba (70 - penalty), respectiv Mikkel Damsgaard (38), Yussuf Poulsen (59), Andreas Christensen (79), Joakim Maehle (82).

Finlanda - Belgia 0-2 (0-0), la Sankt Petersburg
Au marcat: Lukas Hradecky (74, autogol), Romelu Lukaku (81).

Austria - Macedonia de Nord 3-1 (1-1), la Bucureşti
Au marcat: Stefan Lainer (18), Michael Gregoritsch (78), Marko Arnautovic (89), respectiv Goran Pandev (28).

Olanda - Ucraina 3-2 (0-0), la Amsterdam
Au marcat: Georginio Wijnaldum (52), Wout Weghorst (59), Denzel Dumfries (85), respectiv Andrei Iarmolenko (75), Roman Iaremciuk (79).

Ucraina - Macedonia de Nord 2-1 (2-0), la Bucureşti
Au marcat: Andrei Iarmolenko (29), Roman Iaremciuk (34), respectiv Ezgjan Alioski (57).
Ezgjan Alioski a ratat un penalty în min. 57 (a apărat Gheorghi Buşcean).
Ruslan Malinovski (Ucraina) a ratat un penalty în min. 84 (a apărat Stole Dimitrievski).

Olanda - Austria 2-0 (1-0), la Amsterdam
Au marcat: Memphis Depay (11 - penalty), Denzel Dumfries (67).

Macedonia de Nord - Olanda 0-3 (0-1), la Amsterdam
Au marcat: Memphis Depay (24), Georginio Wijnaldum (51, 58)

Croaţia - Cehia 1-1 (0-1), la Glasgow
Au marcat: Ivan Perisic (47), respectiv Patrik Schick (37 - penalty).

Anglia - Scoţia 0-0, la Londra

Marţi 22 iunie

Cehia - Anglia 0-1 (0-1), la Londra
A marcat: Raheem Sterling (12).

Croaţia - Scoţia 3-1 (1-1), la Glasgow
Au marcat: Nikola Vlasic (17), Luka Modric (62), Ivan Perisic (77), respectiv Callum McGregor (42).

Clasament final al Grupei D

1 Anglia 3 2 1 0 2-0 7
2 Croaţia 3 1 1 1 4-3 4
3 Cehia 3 1 1 1 3-2 4
4 Scoţia 3 0 1 2 1-5 1

Primele două clasate din cele şase grupe se califică în optimile de finală, alături de cele mai bune patru echipe de pe locurile trei.

GRUPA E

Polonia - Slovacia 1-2 (0-1), la Sankt Petersburg
Au marcat: Karol Linetty (46), respectiv Wojciech Szczesny (18, autogol), Milan Skriniar (69).

Spania - Suedia 0-0, la Sevilla

Suedia - Slovacia 1-0 (0-0), la Sankt Petersburg
A marcat: Emil Forsberg (76 - penalty).

Sâmbătă 19 mai

Spania - Polonia 1-1 (1-0), la Sevilla
Au marcat: Alvaro Morata (26), respectiv Robert Lewandowski (54).
Gerard Moreno (Spania) a ratat un penalty în min. 57 (bară).

Miercuri 23 iunie

Slovacia - Spania 0-5 (0-2), la Sevilla
Au marcat: Martin Dubravka (autogol, 30), Aymeric Laporte (45+3), Pablo Sarabia (56), Ferran Torres (67), Juraj Kucka (71, autogol).
Alvaro Morata (Spania) a ratat un penalty în min. 12 (a apărat Martin Dubravka).

Suedia - Polonia 3-2 (1-0), la Sankt Petersburg
Au marcat: Emil Forsberg (2, 59), Viktor Claesson (90+4), respectiv Robert Lewandowski (61, 84).

Ungaria - Portugalia 0-3 (0-0), la Budapesta
Au marcat: Raphael Guerreiro (84), Cristiano Ronaldo (87 - penalty, 90+2).

Franţa - Germania 1-0 (1-0), la Munchen
A marcat: Mats Hummels (20, autogol).

Sâmbătă 19 iunie

Ungaria - Franţa 1-1 (1-0), la Budapesta
Au marcat: Attila Fiola (45+2), respectiv Antoine Griezmann (66).

Portugalia - Germania 2-4 (1-2), la Munchen
Au marcat: Cristiano Ronaldo (15), Diogo Jota (67), respectiv Ruben Dias (35, autogol), Raphael Guerreiro (39, autogol), Kai Havertz (51), Robin Gosens (61).

Germania - Ungaria 2-2 (0-1), la Munchen
Au marcat: Kai Havertz (66), Leon Goretzka (84), respectiv Adam Szalai (11), Andras Schaefer (68).

Portugalia - Franţa 2-2 (1-1), la Budapesta
Au marcat: Cristiano Ronaldo (31 - penalty, 60 - penalty), respectiv Karim Benzema (45+2 - penalty, 46).

Clasament final al Grupei F

1 Franţa 3 1 2 0 4-3 5
2 Germania 3 1 1 1 6-5 4
3 Portugalia 3 1 1 1 7-6 4
4 Ungaria 3 0 2 1 3-6 2

S-a aflat cauza morții: ce a condus la decesul iubitului Arynei Sabalenka

Ungaria aliniază aceeaşi echipă ca în partida cu Franţa (1-1) în meciul de miercuri seara, cu Germania, care are loc pe Fussball Arena din Munchen, în Grupa F a turneului final EURO 2020 la fotbal.

Campioana europeană Portugalia şi campioana mondială Franţa au efectuat schimbări în formulele de start pentru meciul direct de miercuri seara, de pe Puskas Arena din Budapesta, din Grupa F a turneului final EURO 2020 la fotbal, faţă de partidele anterioa

Slovacia - Spania, 0-5 la EURO 2020. Descătușare pentru iberici, care au câștigat fără drept de apel

Selecţionata de fotbal a Spaniei a surclasat echipa Slovaciei cu scorul de 5-0 (2-0), miercuri seara, pe Stadionul La Cartuja din Sevilla, în Grupa E a turneului final EURO 2020, iar acest succes i-a adus calificarea în optimile de finală.

Fugarul Cătălin Cherecheș este în drum spre România. Fostul primar din Baia Mare, condamnat la 5 ani de închisoare

Fostul primar al municipiului Baia Mare Cătălin Cherecheş a fost preluat din Germania şi se află în drum spre România, pentru executarea pedepsei cu închisoarea, fiind condamnat la cinci ani de detenţie pentru luare de mită.

Victorie în instanță pentru USR, PMP și Forța Dreptei. ÎCCJ a validat înființarea Alianței Dreapta Unită

Înalta Curte de Casație și Justiție a validat, marți, înființarea Alianței Dreapta Unită (USR – PMP – Forța Dreptei), admițând contestația față de decizia Biroului Electoral Central.

„Regele Charles al III-lea al Marii Britanii a murit”. Ambasada Regatului Unit obligată să dezmintă informaţiile false

Zvonuri despre moartea regelui Charles al III-lea au înfuriat Ambasada Regatului Unit în Ucraina, după ce informaţii false au circulat în masă pe reţele de socializare şi în unele publicaţii ruseşti şi au determinat-o să reacţioneze în mod oficial.