Recesiunea a trecut de cea mai dificila perioada!

60223819

Nouriel Roubini, unul dintre putinii economisti care au anticipat magnitudinea crizei financiare, a declarat ca cea mai grea perioada a recesiunii a luat sfarsit.

Titratul economist, presedinte al RGE Global Monitor, considera ca SUA are nevoie de un al doilea pachet de masuri de stimulare, pana la sfarsitul acestui an, pentru a combate cresterea ratei somajului, care se apropie de 10%, maximul ultimelor trei decenii, potrivit Reuters.

Economiile dezvoltate "au depasit greul" sau se apropie de acest moment, insa relansarea va fi "anemica", iar Statele Unite vor ramane in recesiune pentru tot restul anului, a aratat Roubini.

"Exista o luminita la capatul tunelului, Statele Unite si economia mondiala trec prin momentul de «bottoming out». Iar aceasta luminita nu reprezinta, macar de data asta, un tren care se apropie", a afirmat Roubini in cadrul unui seminar organizat de guvernului din Chile la New York.

El a adaugat ca, din multe puncte de vedere, "ce-i mai rau a trecut" in ceea ce priveste conditiile economice si financiare.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Momente grele pentru leu! Cursul: 4,24 lei/euro!

Cursul anuntat de BNR este cu doi bani peste nivelul de joi. Analistii spun ca una dintre posibilele cauze este scaderea dobanzilor la lei, care a facut moneda nationala mai putin atractiva pentru investitorii straini.

"Prima casa “ s-a stricat putin. Pogea nu stie!

Aproape jumatate din bancile din programul "Prima Casa“ nu dau credite si se cearta cu functionarii de la Finante. Ministrul Pogea nu stie nimic: "Ati sunat voi si nu v-au dat credit?"

Industria telefoniei mobile, in plina criza

Compania de telefonie mobila numarul unu mondial, Nokia, si-a redus profitul estimat pentru a doua jumatate a anului 2009, informeaza Euronews.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.