Insetat de bani, Guvernul cauta 100mil. de euro la micii producatori de vin

60169533

Presat de patronatul companiilor producatoare de vin, care reclama o piata neagra de circa 200 milioane de litri, Guvernul, prin Ministerul Agriculturii, va sustine modificarea Codului Fiscal.


Gaura la buget din vanzarea vinurilor obtinute clandestin, neaccizate de stat, este estimata la 100 milioane euro pe an, scrie ziarul Gandul.

Codul ar putea fi modificat in sensul diminuarii de pana la sase ori a cantitatii de vin ce poate fi produsa in gospodarii si pentru care nu se platesc accize.

Astfel, micii producatori de vin, adica cei care isi produc vinul doar pentru consum propriu, ar putea fi nevoiti sa consume, de anul viitor, de sase ori mai putin vin.

In prezent, Codul Fiscal prevede ca micii producatori de “vinuri linistite” au dreptul de a produce, fara a se trezi pe cap cu vreun control de la Fisc, 200 de hectolitri de vin pe an, adica circa 28.600 de sticle de vin.

Propunerea de modificare a Codului Fiscal prevede reducerea acestei cantitati pana la 30 hectolitri de vin pe an, reprezentand echivalentul a 4.300 de sticle de vin.

Mai multe despre acest subiect, in Gandul.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
Nazare, după decizia Fitch: România a trecut la limită un test crucial. Instabilitatea politică rămâne cel mai mare risc

România rămâne în categoria recomandată investiţiilor, iar în spatele acestui rezultat a stat un efort instituţional excepţional, dus până în ultimul moment a anunţat ministrul interimar al Finanţelor, Alexandru Nazare.

Fitch a menținut ratingul suveran al României la BBB minus, cu perspectivă negativă. Rămânem recomandați investițiilor

Fitch a menţinut vineri ratingul suveran al României la "BBB minus", cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenţiei de evaluare financiară.

România aşteaptă decizia Fitch. O retrogradare ar însemna credite mai scumpe şi investiţii mai puţine

Vineri noapte aflăm unul dintre cele mai importante verdicte pentru economia României.

Recomandări
Nicuşor Dan, după reconfirmarea ratingului României: În ciuda zgomotului politic, România funcţionează. E mult scandal inutil

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis, sâmbătă, după reconfirmarea ratingului de ţară, că, în ciuda zgomotului politic, România funcţionează, dintre legile importante mai fiind de adoptat doar Legea salarizării. 

Asaltul celor 60.000 de migranți asupra Spaniei s-a oprit, locuitorii din Ceuta rămân cu groaza: ”Vor intra cu forța în case”

Mulți dintre migranții care au luat cu asalt, în ultimele două zile, teritoriile spaniole Ceuta și Melilla s-au întors acasă.

Cât vor plăti românii după ce Bulgaria a scumpit taxa de drum. România are cea mai ieftină vinietă din Uniunea Europeană

Dacă plecați cu mașina prin Bulgaria spre Grecia sau chiar Turcia, verificați înainte cât vă costă călătoria. Autoritățile de la Sofia au mărit de la 1 august taxa de drum și amenzile pentru cei care nu o achită.