Farmache: Demisionez din functia de director general al BVB

60214733

Stere Farmache a anuntat ca va demisiona din functia de director general al BVB, insa va ramane presedinte al Bursei si a nominalizat-o pe Anca Dumitru, director in cadrul operatorului de piata.


Aceasta va ocupa in urmatoarele 6 luni pozitia ramasa vacanta.

UPDATE: "Decizia este consistenta cu strategia Bursei de Valori. Acum o luna jumatate - doua am luat decizia, in Consiliu, ca Bursa sa devina o societate deschisa, o societate publica si credem ca in spiritul acestei decizii trebuie sa adoptam standarde de guvernanta corporativa foarte clare. Listarea la Bursa de Valori Bucuresti va trebui sa gaseasca Bursa intr-o structura de guvernanta corporativa", a declarat Farmache.

El a adaugat ca momentul separarii functiilor de director general si presedinte al BVB nu ar fi fost bine venit in timpul procesului de listare sau chiar inainte de listarea Bursei pe propria platforma.


Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Guvernul irlandez mentine restrictiile pe piata muncii pentru romani

Guvernul irlandez a decis miercuri sa mentina regimul permiselor de munca pentru romani si bulgari si dupa 1 ianuarie. Totusi, acestia vor fi favorizati in raport cu cetatenii extracomunitari.

Alarmant! Jumatate din companiile din Romania ar putea reduce personalul

Aproape jumatate dintre companiile din Romania vor mentine in 2009 structura organizatorica sau vor scadea numarul de angajati. 18% iau in considerare "inghetarea" salariilor, in conditiile in care 24% estimeaza rezultate sub asteptari.

Bancile din Romania nu au nevoie de ajutorul statului

Patrick Gelin, presedintele BRD, sustine ca statul ar folosi mai bine banii pentru marile proiecte de infrastructura. Aceasta pozitie contrazice cererile de ajutor ale bancilor austriece.

Recomandări
Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan. 

Sorin Grindeanu, despre legea salarizării: „Sunt niște termene aproape imposibil de îndeplinit”

Sorin Grindeanu a declarat că i se pare foarte greu, dacă nu spre imposibil, să mai poată veni până mâine, poimâine, cu o formă a legii salarizării care să ducă la aprobare, el precizând că sunt niște termeni aproape imposibil de îndeplinit.

Drona care a căzut în Vrancea a stat cinci ore agățată într-un nuc. A fost observată de o femeie

O dronă care a fost observată luni dimineață în județul Galați a dispărut de pe radar și s-a prăbușit într-un sat din Vrancea.