Brokeri si bancheri romani lupta sa ajunga soferi in strainatate

60236257

Un angajat cu 3.500 euro pe luna in Romania a cerut un job cu 1.000 euro pe luna, in orice tara si orice domeniu. Din ultimul grup de romani "exportati" pentru taximetrie in Anglia, aproape jumatate erau fosti brokeri sau consultanti bancari.


Angajatii romani spun ca resimt tot mai mult nesiguranta locului de munca, 75% dintre acestia aplicand deja pentru un job in strainatate, desi numarul ofertelor externe a scazut considerabil in ultimele luni.

In luna ianuarie s-au gasit numai locuri de munca pentru soferi de taxi in Anglia, chelneri si menajere pe vase de croaziera sau in Grecia.

Cei mai multi aplicanti au fost romanii care au avut un job sigur si bine platit la firme de brokeraj, banci sau pe piata de transport si distributie.

Datele au fost centralizate de Transylvania Jobs, societate care ofera consultanta si analizeaza miscarile de pe piata fortei de munca.

Cititi mai multe pe gandul.info

Articol recomandat de sport.ro
„Nu știu dacă mai trăiește!” Un fost pilot de F1 se teme de ce este mai rău pentru Michael Schumacher
„Nu știu dacă mai trăiește!” Un fost pilot de F1 se teme de ce este mai rău pentru Michael Schumacher
Citește și...
România va cumpăra energie nucleară din Ucraina prin intermediul Republicii Moldova. La ce preț se face achiziția

Nuclearelectrica a anunţat luni că achiziţionează energie electrică din Ucraina cu sprijinul Energocom, furnizorul de energie din Republica Moldova. Costul tranzacției este confidențial, conform normelor standard, dar se realizează la prețul pieței. 

Federația „Solidaritatea Sanitară”: Forma convenită a legii salarizării este pragul minim acceptabil

Federaţia „Solidaritatea Sanitară” consideră că forma convenită de cele două federaţii reprezentative cu Ministerul Sănătăţii în ceea ce priveşte noua lege a salarizării „nu este o opţiune negociabilă în minus, ci pragul minim obligatoriu”.

Secretar de stat: Vom începe ”de mâine” dialogul cu marii consumatori de energie, să își reducă ”în mod voluntar” consumul

Autoritățile române au acționat de urgență, duminică, pe Dunăre, pentru a crește debitul de apă necesar centralei nucleare de la Cernavodă. Un oficial al Ministerului Energiei spune că sunt așteptate două săptămâni dificile.

Recomandări
Cod roșu de caniculă extins, temperatura urcă la 41 grade Celsius la umbră. Autoritățile activează planul de măsuri | HARTĂ

ANM a extins Codul roșu de caniculă pentru vestul țării, unde marți se vor înregistra 41 de grade Celsius la umbră. În cursul zilei de luni, doar sud-estul și parțial centrul scapă de caniculă. Ministerul Sănătății a activat planul de măsuri specifice. 

FOTO și VIDEO. Armata a reușit să arunce în aer o stâncă, într-o operațiune fără precedent, pentru a devia cursul Dunării

Armata a reușit, luni, să detoneze și să distrugă stânca pentru blocarea Brațului Bala, într-o operațiune fără precedent, pentru devierea cursului Dunării.

Federația „Solidaritatea Sanitară”: Forma convenită a legii salarizării este pragul minim acceptabil

Federaţia „Solidaritatea Sanitară” consideră că forma convenită de cele două federaţii reprezentative cu Ministerul Sănătăţii în ceea ce priveşte noua lege a salarizării „nu este o opţiune negociabilă în minus, ci pragul minim obligatoriu”.