Banca Santander va disponibiliza 1900 de angajati din Marea Britanie

60187559

Banca spaniola a anuntat, vineri, ca va renunta anul viitor la 8% din personalul din Marea Britanie. Masura vizeaza reducerea cheltuielilor anuale cu 268 de milioane de dolari pana in 2010, transmite Reuters.


Reducerea cheltuielilor are ca scop integrarea creditorilor ipotecari Alliance & Leicester si Bradford & Bingley's in divizia din Regatul Unit a Santander, respectiv Abbey.

Banca a anuntat, de asemenea, ca va mentine reteaua de 1.300 de unitati, cu posibilitatea unei cresteri usoare a acestui numar in viitorul apropiat.

Santander a cumparat in luna iulie Alliance & Leicester cu peste 1,5 miliarde de euro si a preluat in septembrie depozitele de retail si reteaua de sucursale ale Bradford & Bingley cu 504,9 milioane euro. Marea Britanie a nationalizat restul activelor detinute de banca britanica.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Rusia a intrat in recesiune economica

Cresterea Produsului Intern Brut va incetini in acest an sub estimarea de 6,8%, a declarat ministrul adjunct al cconomiei, Andrei Klepach, citat de Ria Novosti.

Irlanda, cea mai grava recesiune economica din istorie

Irlanda se pregateste in 2009 pentru cea mai grava recesiune economica din istorie, guvernul estimand o scadere a PIB intre 3% si 4%, ca urmare a reducerii ritmului de crestere a economiei mondiale care afecteaza cererea si exporturile.

Vladescu: Romania ar trebui sa ceara ajutor FMI

Romania ar trebui sa negocieze cu FMI, la inceputul lunii ianuarie, o facilitate de sustinere in valoare de pana la 20 de miliarde de euro, pentru finantarea deficitelor, pe care sa nu o traga decat in caz de nevoie, a declarat Sebastian Vladescu.

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Angajații din sănătate, consultați în privința noii legi a salarizării. Ilie Bolojan dă asigurări că veniturile nu vor scădea

Federația „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) a anunțat că a început o consultare națională în rândul angajaților din sănătate privind impactul ultimei forme a proiectului legii salarizării, cea din 20 august 2026.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.