Soferul unui TIR, plin cu otel, a facut infarct la volan. Cum a fost evitata o tragedie pe DN7

60183411

Un accident teribil putea sa aiba loc noaptea trecuta pe DN 7, in apropiere de vama Nadlac. Un sofer de camion a facut infarct in timp ce conducea cu 90 de kilometri la ora. Cu ultimele puteri, barbatul a reusit sa opreasca vehiculul.

Automarfarul era incarcat cu 20 de tone de bare din otel, care erau livrate unei firme din Comunitatea Europeana. In timp ce conducea, soferului iI s-a facut rau, insa a reusit sa opreasca TIR-ul inainte sa-si piarda cunostinta.

Vehiculul a ajuns pe contrasens, unde putea sa provoace un accident cu urmari grave, daca se izbea de o alta masina sau chiar de un autocar, drumul fiind principala intrarea in tara pentru turistii care vin din Europa.

Din pacate, soferul nu a supravietuit. El avea 43 de ani si era din Dambovita. „La fata locului a intervenit un echipaj S.M.U.R.D. si un echipaj de ambulanta, care au efectuat proceduri de resuscitare, insa in jurul orei 01.30 s-a declarat decesul barbatului, cu diagnosticul prezumtiv de infarct miocardic”, a declarat purtatorul de cuvant al Politiei Arad, Ovidiu Liber.

In urma incidentului, traficul a fost ingreunat mai mult de o ora, pentru ca automarfarul a ramas blocat pe contrasens pana la efectuarea cercetarilor si sosirea unui sofer profesionist care a mutat TIR-ul.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Broscutele sunt in pericol. Sute de vietuitoare au fost facute una cu pamantul de catre soferi

Odata cu venirea primaverii, broscutele migreaza, din zonele de padure, unde au hibernat, spre locuri cu apa. Din pacate, nu pot trece usor, de asfalt.

Cetatean ungar cautat de autoritati pentru datorii de 4 milioane euro. Ce a facut barbatul

Inspectorii fiscali aradeni au reclamat la DNA un cetatean ungar, administrator la o firma care tranzactioneaza cereale, dupa ce acesta ar fi fugit din tara lasand in urma datorii la stat de patru milioane de euro.

Hotelul din Moneasa afectat de incendiu ramane inchis. De unde au pornit flacarile

Pompierii aradeni au stabilit cauza incendiului puternic care a cuprins un important hotel din statiunea Moneasa.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Primul spital construit ”de la zero” în Cluj. FOTO: Cum arată noul centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie

Noul Centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj, una dintre cele mai importante investiții în domeniul medical realizată din fonduri europene, a fost inaugurat în Cluj-Napoca.

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.