Alegerile din Romania revin in atentia presei germane

60390310

Presa de limba germana revine asupra alegerilor din Romania, pentru a prezenta rezultatele finale si a anunta alianta formata de candidatul social-democrat, Mircea Geoana, cu liberalii, impotriva presedintelui in exercitiu.


Candidatul social-democrat la presedintia Romaniei, Mircea Geoana, a incheiat o alianta cu liberalii, impotriva presedintelui de centru, Traian Basescu, contracandidatul acestuia in turul doi, anunta joi cotidianul Frankfurter Allgemeine Zeitung, potrivit Mediafax.

Publicatia germana anunta, de asemenea, rezultatele definitive obtinute de primii trei cei mai importanti candidati la presedintie, in urma primului tur, Traian Basescu obtinand 32,4%, Mircea Geoana 31,1%, iar reprezentantul liberal, Crin Antonescu, 20%.

Daca Geoana va castiga turul doi, programat la 6 decembrie, etnicul german, Klaus Iohannis, primarul orasului Sibiu, va fi nominalizat pentru functia de premier, continua cotidianul. "Potrivit lui Geoana, noul Guvern Iohannis va prezenta un program social-democrat cu accente liberale", al carui scop va fi asigurarea stabilitatii politice a Romaniei, "sever afectata de criza economica", potrivit cotidianului.

Aceeasi informatie este redata si de ziarul elvetian de limba germana Neue Zuercher Zeitung.

Alegerile prezidentiale din Romania s-au aflat si marti in atentia presei de limba germana, care are opinii tot mai critice, atat la adresa stabilitatii politice, cat si referitoare la modul de organizare a alegerilor.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Georgina Rodriguez, apariție 'interzisă' pe rețele. Partenera lui CR7 s-a fotografiat în costum de baie pe barcă
FOTO Georgina Rodriguez, apariție 'interzisă' pe rețele. Partenera lui CR7 s-a fotografiat în costum de baie pe barcă
Citește și...
Sarkozy ii transmite "felicitari calduroase" lui Basescu pentru noul mandat

Presedintele francez, Nicolas Sarkozy, i-a adresat lui Traian Basescu "felicitari calduroase" pentru realegerea in functia de presedinte al Romaniei, a anuntat Palatul Elysee intr-un comunicat.

Traian Basescu, validat de CC in functia de presedinte al Romaniei

UPDATE: Traian Basescu ramane presedintele Romaniei in urmatorii cinci ani. Asta a decis Curtea Constitutionala, care a validat alegerile din 6 decembrie.

Alegerile din 6 decembrie nu se repeta! CC a respins cererea PSD

Curtea Constitutionala a respins, luni, cererea PSD de anulare a alegerilor prezidentiale din 6 decembrie, au informat surse oficiale.

Recomandări
În ce situații va putea Transelectrica să taie curentul. Bolojan: „Cetățenii nu vor fi limitați, doar clienții industriali”

S-au luat măsuri excepționale la Guvern, care a aprobat un plan de pregătire pentru riscuri în domeniul energiei electrice. 

Soluția finală pentru devierea Dunării. Cum vor fi scufundate barjele care trebuie să salveze Reactorul 2 de la Cernavodă

După zile întregi de pregătiri și amânări a fost aprobată, în sfârșit, varianta tehnică finală de scufundare în Dunăre a barjelor încărcate cu rocă. 

Cum se luptă România cu criza energetică. Orașele au devenit mai întunecate. „Nu înseamnă să ne întoarcem în beznă”

Dacă spălați rufele seara, după ce vă întoarceți de la muncă, nu ar strica, o vreme, să schimbați obiceiul.