Tibi Ușeriu surprinde cu o nouă cursă. A luat startul la Ultramaratonul Everestului

×
Codul embed a fost copiat

După ce a câştigat de trei ori consecutiv Ultramaratonul de la Polul Nord, Tibi Useriu surprinde cu o nouă cursa. A luat startul la Ultramaratonul Everestului, în munţii Himalaya.

Este vorba despre o competiţie extremă, nu din cauza lungimii de doar 60 de km, ci din cauza altitudinii neobişnuite de peste 5356 m şi a aerului rarefiat.

Condiţia fizică şi puterea de concentrare a fiecărui concurent trebuie să fie excepţionale. Chiar dacă Tibi nu a trecut printre primii linia de sosire, însăşi participarea la această competiţie este remarcabilă.

"Mă aşteaptă o nouă provocare. Cred că orice alergător îşi doreşte să facă o cursă la peste 5000 de metri, eu am ales Ultramaratonul Everestului".

După ce a reuşit 3 ani la rând să câştige cea mai grea competie, Ultramaratonul 6633 de la Polul Nord, Tibi Useriu a nu s-a mulţumit cu atât şi a plecat să cucerească în sprint un traseu dificil din Munţii Himalaya.

Tibi Ușeriu, primele declarații după victoria de la ultramaraton. ”Mult mai grea decât ce a fost înainte”
Lovitură pentru Serghei Șoigu. În Rusia e scandal uriaș, a fost arestată o a treia persoană anchetată în dosarul viceministrului rus al Apărării

Marti dimineaţă, la ora 03:00 a României, sportivul a luat startul alături de alţi 21 de concurenţi. Obişnuit cu distanţele lungi de peste 600 de km, Tibi că trebuit să parcurgă de această dată doar 60 de km, însă la altitudini neobişnuite.

Tibi Useriu: "Suntem pe la 5300 şi aici e altă lume, vai de capul meu. Avalanşe sunt din 20 în 20 de minute, sunt avalanşe mici şi avalanşe mari".

Startul s-a dat la o altitudine de 5356 de metri altitudine, iar traseul este plin de suişuri şi coborâşuri. Cursa este cu atât mai grea cu cât aerul este rarefiat. Nu e de mirare, aşadar, ca 12 concurenţi sunt nepalezi, obişnuiţi cu aceste condiţii extreme.

Tibi Useriu: "Eşti în reluare, eu am impresia că alergi, dar ard tot, efectiv nu ai aer, nu ai aer pentru nimic, e foarte, foarte greu. Traseul în sine, nu poţi să îl compari cu nimic. "

Tibi a plecat în Himalaya în urmă cu 3 săptămâni, special pentru a se aclimatiza treptat. Acasă, familia este extrem de emoţionată!

Eftinia Moisan, mama lui Tibi: "Sânge să îi dea din picioare şi nu se lăsă, să-I ajute Dumnezeu să meargă. E foarte greu şi acolo a zis că e un pic de zăpadă şi e altitudinea mare".

Maratonistul Tibi Useriu reprezintă de această dată o asociaţie care sprijină bolnavii de epilepsie.

NEWS ALERT Apare un nou stadion de 5 stele în România! Guvernul aprobă azi toate actele
Tibi Ușeriu, întâmpinat ca un campion la Cluj. ”Trecutul mi-a format psihicul pe care-l am acum”

Câştigător pentru a treia oară al Ultramaratonului Arctic, cea mai grea cursă din lume, Tiberiu Useriu a sosit în noaptea de miercuri spre joi, pe aeroportul din Cluj, şi a fost primit ca un campion.

Tiberiu Uşeriu a câştigat vineri noapte ultramaratonul de la Cercul Polar. Cu o ambiţie uluitoare şi o rezistenţă parcă supraomenească, românul a reuşit să ducă la final cursa.

Români plecați la muncă în UK, transformați în sclavi. O familie de infractori le lua actele și făcea avere de pe urma lor

Traficanţi români de persoane, condamnaţi în Marea Britanie. Sub paravanul unei afaceri de „leasing de personal”, aduceau muncitori din România şi îi exploatau.

Petre Roman, în fața procurorilor. Este informat oficial despre punerea sub acuzare în dosarul mineriadei din 1990

Petre Roman a ajuns joi la sediul Parchetului General, ca să ia la cunoştinţă că a fost pus din nou sub acuzare în dosarul Mineriadei din iunie 1990. Roman a fost premierul României între 1989-1991.

Banca Transilvania, OTP Bank și Exim Banca Românească, procese câștigate cu ANPC. Nu plătesc amenzi și nu oferă rate egale

Alte trei bănci au câștigat procesele cu Autoritatea Națională a Consumatorilor, care le obligase să emită scandețare cu rate egale la credite pentru toși clienții. La acest moment sunt cinci instituții bancare care au avut căștig de cauză.