Sute de case construite ilegal în Cluj-Napoca vor fi demolate. Boc: „Totul se face fără autorizație”

62240204
Shutterstock

Aproximativ 250 de imobile ridicate fără autorizație de construcție vor fi demolate la Cluj-Napoca. „În acest oraș nu avem toleranță pentru construcțiile ilegale”, a transmis edilul Emil Boc, potrivit Știri de Cluj.

Este vorba despre case construite pe două străzile de la marginea orașului Valea Chintăului și Valea Fânațelor, care urmează să fie demolate.

Primarul Emil Boc a spus că legea nu permite ca locuințele fără autorizație să intre în legalitate, fără acordul instanței.

„A fost dezbaterea la buget. Am spus și atunci. Pentru noi legea este sfântă. Oricine construiește fără autorizație se desființează. Sunt foarte multe procese pe rol pentru demolarea caselor construite fără autorizație, pe Fânațelor și Chintăului. Ce va decide judecătorul nu pot garanta. În acest oraș nu avem toleranță pentru construcțiile ilegale.

Amenzile pe care le aplicăm sunt spre maxim, 100.000 de ei . Înțelegem situația că au un teren, că e în extravilan , dar nu poate construi oricine și oricum. Și-au asumat si nu le putem desfiinta fără sentință.

Mesajul știu că e nepopular și nu le place multora, dar din respect pentru viitorul orașului pentru că nu mai putem structura și amenaja cum trebuie, pentru că totul se face fără autorizație”, a spus primarul Emil Boc.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Muște moarte și gândaci de bucătărie la două magazine Mega Image din București. ANPC a aplicat sancțiuni

ANPC a anunţat că s-au făcut controale la două magazine Mega Image, fiind găsite numeroase nereguli. Comisarii au descoperit muşte moarte şi gândaci de bucătărie, dar şi vitrine şi instalaţii vechi, ruginite şi murdar.

Tinerii care au murit după ce au plonjat cu mașina într-un lac și-au filmat cursa. Cine era șoferul

Poveste șocantă petrecuta în județul Cluj, unde scafandrii au găsit trupurile a doi tineri care au plonjat cu mașina în lacul de acumulare Someșul Cald. Din primele informații, șoferul și pasagerul și-ar fi filmat cursa spre moarte.

Raed Arafat: Se apropie momentul în care nu va mai fi nevoie de stare de alertă

Prelungirea stării de alertă se face pe baza unor analize, în funcţie de mai multe aspecte, printre care necesitatea detaşării de personal, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.