"Strainul", numele de cod al Securitatii pentru Regele Mihai. Ce contineau notele informative

×
Publicitate

Exilul de aproape o jumatate de veac al Regelui Mihai nu a insemnat doar interdictia de a reveni in tara. Securitatea comunista l-a urmarit pas cu pas.

La Bucuresti, Directia "Dezinformare" a fostei politii politice a avut mare grija sa-l denigreze pe fostul monarh. I se spunea, codificat "Rex" si "Leon", iar din 1975 si "Strainul".

Prima nota informativa despre Regele Mihai este datata 31 decembrie 1947. Era surprinsa starea de spirit din Capitala, a doua zi dupa ce regele fusese silit de comunisti sa renunte la tron.

Ingrijorarea cu privire la simpatia bucurestenilor pentru monarh, dar si cererea ambasadorului Marii Britanii de a i se permite sa paraseasca Romania, se regasesc in document.

In primii ani de exil notele informative au fost putine.

"Informatiile veneau, in buna masura, de la personalul consular, de la personalul ambasadelor, care notificau fiecare miscare a regelui", a declarat Mihai Demetriade, cercetator CNSAS.

Dosarul suveranului roman a primit de la Securitate indicativul "6096", una dintre primele insemnari fiind despre casatoria cu Ana de Bourbon.

Documentele surprind si "cariera" regelui in exil: la inceput proprietarul unei ferme de pasari, Mihai I s-a angajat apoi ca pilot de incercare, a devenit patron al unei firme care producea aparatura de zbor si, in cele din urma, broker.

Totul sub lupa securitatii care il denigra, in plan intern, prin toate mijloacele, lansand teoria averii colosale pe care ar fi luat-o din Romania.

Notele contin si episoade de-a dreptul hazlii. Intr-o adresa din 1973 scrie negru pe alb ca cea de-a doua fiica a regelui - Elena - se va casatori cu Printul Charles al Marii Britanii, fiul Reginei Elisabeta a II-a.

Regele Mihai a stiut mereu ca este filat pentru ca il informau serviciile de contraspionaj elvetian in legatura cu infiltrarile din anturaj.

Multe dintre filele din Dosarul 6096 au fost expuse la Biblioteca Nationala, sub coordonarea lui Mihai Demetriade, cercetator la CNSAS.

Articol recomandat de sport.ro
Atac rusesc asupra unuia dintre cele mai mari stadioane de fotbal din Ucraina! Imagini uluitoare
Atac rusesc asupra unuia dintre cele mai mari stadioane de fotbal din Ucraina! Imagini uluitoare
Citește și...
Furtuni puternice au lovit România după caniculă. Pagube după un Cod roşu de ploi torenţiale. VIDEO

Furtuna de vineri seară a produs pagube în mai multe zone din ţară: în Sibiu, un acoperiş s-a desprins și a căzut peste maşini, în Aleşd (județul Bihor) vântul a smuls acoperişul gării, iar în Braşov au căzut arbori şi au fost inundate garaje.

Ce face Armata când detectează drone la granița României. Piloții de F-16 au 15 minute să decoleze

În ultimele luni, amenințările din apropierea granițelor României au făcut ca misiunile de Poliție Aeriană să devină tot mai importante. 

Produsele pe care românii le cumpără fără să stea pe gânduri în acest moment. Vânzările au explodat

Canicula ne obligă să căutăm soluții ca să ne răcorim, iar asta se vede și în încasările comercianților.

Recomandări
Ce face Armata când detectează drone la granița României. Piloții de F-16 au 15 minute să decoleze

În ultimele luni, amenințările din apropierea granițelor României au făcut ca misiunile de Poliție Aeriană să devină tot mai importante. 

Elevii care stau de mici pe rețelele de socializare vor avea rezultate mai proaste la școală. Ce arată un studiu

Elevii care îşi fac conturi pe rețelele sociale în școala primară au note mai mici la examenele de la final de gimnaziu, în special la științe și citire.

Primele două barje scufundate în Dunăre. Cum va fi deviat cursul apei spre centrala de la Cernavodă

După zile de așteptare și amânări repetate, operațiunea de scufundare controlată a primelor două barje în apropierea brațului Bala de pe Dunăre a început vineri după-amiază.