Sile Camataru a fost extradat din Germania si incarcerat in arestul Politiei Capitalei

×
Publicitate

Vasile Balint, cunoscut drept Sile Camataru, condamnat la 13 ani de inchisoare pentru proxenetism, camatarie si trafic de persoane, a fost adus in tara, de la Dusseldorf, fiind incarcerat, in noapea de luni spre marti, in arestul Politiei Capitalei.

Purtatorul de cuvant al Politiei Romane, Raluca Seucan, a declarat ca Vasile Balint, in varsta de 44 de ani, a fost adus de la Dusseldorf, Germania, de o escorta a Centrului de Cooperare Politieneasca Internationala din IGPR.

Vasile Balint a fost incarcerat, in noaptea de luni spre marti, in arestul Politiei Capitalei, urmand sa fie transportat intr-un penitenciar de maxima siguranta pentru a-si ispasi pedeapsa, a precizat Seucan.

Pe numele lui Vasile Balint, Tribunalul Bucuresti a emis, in 12 mai, un mandat de executare a pedepsei inchisorii pentru initiere sau constituire a unui grup organizat in vederea savarsirii de infractiuni si indemnul ori inlesnirea practicarii prostitutiei sau tragerea de foloase de pe urma prostitutiei, fiind condamnat la 13 ani de inchisoare.

Pe numele lui fusese emis un mandat european de arestare, fiind introdus in Sistemul de Informatii Schengen, a precizat Politia Romana intr-un comunicat de presa.

"Ca urmare a colaborarii cu autoritatile din Germania, persoana in cauza a fost oprita, la data de 13.05.2012, la cateva ore de la semnalarea in S.I.S., in timpul unui control in trafic, pe o autostrada din Germania, pe ruta Passau - Frakfurt, aceasta aflandu-se intr-un autoturism, inscris in Germania, impreuna cu alte trei persoane", se mai arata in comunicatul Politiei Romane.

In 11 mai, Vasile Balint, cunoscut drept Sile Camataru, a fost condamnat la 13 ani de inchisoare cu executare intr-un dosar in care a fost judecat alaturi de fratele lui, Iona Balint, de rude si de apropiati, pentru fapte cu violenta, proxenetism, camatarie si trafic de persoane

Politistii nu l-au gasit la domiciliu pentru a pune in aplicare mandatul de executare a pedepsei, astfel ca Sile Camataru a fost dat in urmarire internationala, fiind prins in Germania, de politistii locali.

Fratii Ion si Vasile Balint au fost dati mai intai in urmarire nationala, dupa ce politistii nu i-au gasit la domiciliu, in 11 mai.

Ion Balint, cunoscut drept Nutu Camataru, condamnat la sase ani de inchisoare cu executare, s-a predat in 14 mai, la arestul Politiei Capitalei. El mai avea de executat un rest de pedeapsa de aproximativ 40 de zile, fiind eliberat in 14 iunie din Penitenciarul Jilava.

Potrivit deciziei instantei supreme, din pedeapsa lui Sile Camataru va fi dedusa o perioada de aproximativ sapte ani si jumatate, astfel ca acesta ar mai avea de executat aproximativ cinci ani si jumatate de detentie.

Alaturi de cei doi, in acest dosar au mai fost judecati Ion Lungu, Cristian Gheorghe, Laurentiu Roman, Laurentiu Cosma, Costel Urzica, Iulian Bocu, Smaranda Stoica, Danut Ion, Iulian Marghiolescu, Adrian Panduru, Marian Simirianu, Leonard Barbieru, Constantin Stoica, Adi Dinescu, Stefan Gheorghe, Eugen Gheorghe, George Ionut Teodoru Baboi, Cristian Robert Boboc, Cristian Alexandru Cirstoiu, Alina Vasile, Silviu "Fluturica" Dudita, Sile Stan si Angela Stoica.

Articol recomandat de sport.ro
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Citește și...
S-a dispus autopsie pentru moarte suspectă în cazul pacientei de 93 de ani care a murit la spital în Galați

Val de anchete după moartea pacientei de 93 de ani de la Spitalul Județean din Galați. Familia femeii reclamase faptul că, deși venise doar pentru o lovitură la cap, starea ei de sănătate s-a agravat continuu în timpul spitalizării. 

Groapă ilegală de deșeuri, descoperită la marginea Sectorului 3. Firma responsabilă, amendată cu 160.000 de lei

O groapă ilegală de deșeuri, întinsă pe câteva mii de metri pătrați, a fost descoperită la marginea Sectorului 3 al Capitalei.

ANAF a încasat 25 de milioane de lei din licitațiile online. Cele mai căutate sunt terenurile, dar oferta este una bogată

La trei luni de la lansare, platforma de licitații a celor de la ANAF a adus încasări de 25 de milioane de lei.

Recomandări
Un nou record. România, condusă de un Guvern demis de 71 de zile. Bolojan, cel mai longeviv premier interimar de la Revoluție

Interimatul lui Ilie Bolojan la Palatul Victoria este, de pe 16 iulie, cel mai lung din perioada postdecembristă. Cabinetul rămas cu atribuții limitate după moțiunea de cenzură din 5 mai 2026 a depășit precedentul de 71 de zile al lui Emil Boc în 2009.

Explozie la Teheran. Americanii au lovit mai multe obiective din Iran. Trump: „Ar face bine să se comporte frumos!”

Mai multe companii aeriene au anunțat că își anulează zborurile către Orientul Mijlociu, după ce atacurile dintre Statele Unite și Iran s-au intensificat în ultimele zile.

„Legile PNRR” se amână pentru finalul lunii iulie. România riscă să piardă sute de milioane de euro

Parlamentarii își pot vedea liniștiți de vacanță. Deși, inițial, ar fi urmat să fie chemați la muncă pentru a vota legile care țin de îndeplinirea jaloanelor din PNRR, situația se amână pentru finalul lunii sau chiar începutul lui august.