Prima sedinta a Comisiei de ancheta privind alegerile prezidentiale din 2009. Ce se va discuta miercuri

61883012

Comisia de ancheta privind alegerile prezidentiale din 2009 se intruneste miercuri, de la ora 12.00, in prima sedinta de la constituire, urmand ca membrii comisiei sa stabileasca chestiuni organizatorice.

Prima sedinta a comisiei de ancheta va avea loc la ora 12.00, la sala Mihai Viteazul din Palatul Parlamentului. Intrebat de News.ro ce urmeaza sa stabileasca membri comisiei in prima sedinta, Eugen Nicolicea a spus ca aspecte "organizatorice".

Plenul reunit al Camerei Deputatilor si Senatului a aprobat cu 241 voturi ”pentru” si 86 ”impotriva”, infiintarea comisiei de ancheta speciale privind modul in care au fost organizate si s-au desfasurat alegerile prezidentiale din 2009, precum si componenta comisiei.

Totodata a fost aprobata si componenta nominala a comisiei: Mihai Fifor (presedintele comisiei), Adrian Tutuianu, Dorel Caprar, Mihai Weber, Adrian Plesoianu, Oana Florea, Eugen Nicolicea din partea PSD, Steluta Cataniciu (ALDE) Cezar Preda, Vasile Varga si Daniel Fenechiu din partea PNL, Mihai Gotiu si Eduard Dirca din partea USR, Robert Turcescu (PMP) si Antal Istvan (UDMR).

Comisiile juridice ale Senatului si Camerei Deputatilor au adoptat, miercuri, raportul pentru proiectul de hotarare de infiintare a comisiei de ancheta a alegerilor prezidentiale din 2009, in noua forma continand un amendament menit sa evite suprapunerea obiectivelor comisiei cu ancheta inceputa de Parchetul General.

Raportul comisiei a fost adoptat cu 16 voturi ”pentru”, noua ”impotriva” si o abtinere.

Principala modificare fata de forma initiala a raportului este un amendament propus de catre presedintele Comisiei juridice a Camerei, Eugen Nicolicea (PSD), care prevede ca membrii comisiei nu vor ancheta elementele care au generat suspiciuni de abuz in serviciu si falsificarea documentelor si evidentelor electorale, suspiciuni care au declansat ancheta penala in rem a Parchetului General.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Citește și...
Tineri din Prahova, retinuti dupa ce ar fi condus masini fara a avea permis si ar fi furat numere de inmatriculare

Doi tineri din Prahova care s-au crezut soferi dincolo de lege au ajuns in catuse.

Fiul si nepotul presedintelui SUA, Donald Trump, au venit in secret in Romania. Ce locuri au vizitat fara a fi recunoscuti

Vizite surpriza in Romania. Fiul si nepotul liderului de la Casa Alba au venit in secret in tara noastra. Donald Trump Jr. ar fi aterizat inca de luni pe Aeroportul Baneasa.

Deputatul care a primit mita pui grill ar putea fi eliberat din inchisoare. DNA a contestat decizia instantei

Magistratii Judecatoriei Ploiesti au dispus liberarea conditionata a fostului deputat Florin Popescu.

Recomandări
Ce urmează după oprirea centralei de la Cernavodă. Măsurile anunțate de Guvern pentru următorii ani

În plină criză energetică, cu centrala de la Cernavodă deconectată din cauza secetei, Guvernul anunță noi măsuri pentru a evita pe viitor astfel de situații.

Sute de turiști și localnici, salvați cu bărcile de pe o plajă din Halkidiki. Flăcările au ajuns aproape de hoteluri

Un incendiu uriaș izbucnit în peninsula grecească Halkidiki, atât de iubită de români, a semănat groaza în rândul turiștilor și localnicilor. 

David Popovici, campion european la 200 m liber. Românul a reușit o performanță unică în istoria Campionatelor Europene

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatele Europene de natație de la Paris. Românul a devenit astfel primul înotător din istorie care reușește dubla 100 m - 200 m liber la trei ediții ale Europenelor.