Palatul Copiilor din Sibiu are nevoie de ajutorul comunităţii

×
Publicitate

Palatul Copiilor din Sibiu are nevoie de ajutorul comunităţii. Cercurile la care participă peste 2000 de elevi trebuie mutate

într-o clădire nouă, pentru că Biserica Evanghelică, ce le-a găzduit până acum, a cerut evacuarea lor.

Primăria le-a pus la dispoziţie un fost internat, care se afla, însă, într-o stare jalnică. Cum nu sunt bani de renovare, profesorii şi copiii au apelat la voluntari şi sponsori.

Cele 21 de cercuri şcolare, de la fotoclub, până la limbi străine şi balet, încă îşi mai desfăşoară activitatea în vechiul sediu, care a fost retrocedat Bisericii Evaghelice.

Mulţi dintre cei care au trecut pe aici şi-au făcut apoi o meserie din pasiunea copilăriei. Printre ei, şi o femeie care acum a venit să dea o mână de ajutor.

Ministerul Educaţiei a alocat, deocamdată, doar 120 de mii de lei pentru reparaţia clădirii pusă la dispoziţie de primăria Sibiu. Ar mai fi nevoie de încă 800 de mii.

Cei implicaţi în renovare spera ca Biserica evanghelică să mai prelungească încă puţin contractul de închiriere astfel încât să aibă timp să termine lucrările.

Până acum, biserica a dat dovadă de înţelegere şi i-a păsuit.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Șoferul care a provocat tragicul accident de lângă Cluj are nevoie de sânge

Un apel de donare de sânge a fost lansat pentru tânărul de 19 ani care a provocat accidentul înfiorător de lângă Cluj-Napoca, în care o tânără de 20 de ani, pasageră în autoturism, și-a pierdut viața.

Luminițele de Sărbători din Capitală, încă pe bulevarde la 2 luni de la instalare

Spiritul Crăciunului pare greu de "alungat" din București. La aproape două luni de când au fost instalate, decorațiunile de sărbători încă împânzesc marile bulevarde și se lasă admirate.

La 13 ani, se luptă cu leucemia. Cum puteți dona pentru el, inclusiv prin SMS

Un băiat de 13 ani, care suferă de leucemie acută limfoblastică trombocitară cu anemie severă, are nevoie de 124.000 de euro pentru tratamentul care îi poate salva viața.

Recomandări
LIVE UPDATE. Legea integrității, vot final. Senatorii decid soarta unui proiect de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii decid prin vot, astăzi, soarta Legii ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Momentul în care o dronă cu explozibil descoperită pe plaja Olimp a fost detonată controlat | VIDEO

Un fragment de dronă a fost găsit, miercuri dimineaţă, pe plaja din Olimp. Accesul turiştilor în zonă a fost restricţionat.

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.