O tornadă uriașă s-a format în județul Călărași. Precizările ANM. VIDEO

×
Codul embed a fost copiat

Un fenomen neobişnuit pentru România, care a luat forma unei tornade uriaşe, i-a îngrozit pe şoferii aflaţi în zona localităţii Drajna, în apropiere de Autostrada Soarelui.

Experţii spun că acest fenomen extrem a apărut din cauza încălzirii globale. El s-a format în 30 de secunde.

Imaginile au fost surprinse în jurul orei 17.45 în zona localităţii Drajna, în apropiere de Autostrada Soarelui. Un vârtej de vânt devastator a plecat din nori, iar altul dinspre pământ. Cele două s-au întâlnit şi au format o trombă gigantică. Imaginile au fost filmate din mai multe unghiuri.

Vârtejul uriaş a răsturnat un autobuz cu 39 de pasageri. Din primele informaţii, sunt 7 răniți.

Citește și
Daniel David
Ministrul Educaţiei, întrebat dacă se gândeşte să plece din funcţie, în 2026: „Este un lucru la care gândesc în aceste zile”

Mihai Timu, ANM: ”Într-adevăr vorbim de o tornadă, pentru că am văzut acea pâlnie care a atins nivelul solului şi se vedea clar mişcarea rotaţionala. Avem curentul cald dinaintea furtunii care alimentează norul şi curentul descendent, precipitaţiile care cad din nor, din spatele său, iar la un moment dat acestea intră în rotaţie şi generează această trombă.”

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

 

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Obiceiul cu care Arnold Schwarzenegger lasă mască orice om: „Îl savurează în loc de desert”
Obiceiul cu care Arnold Schwarzenegger lasă mască orice om: „Îl savurează în loc de desert”
Citește și...
Atenționare meteo: COD GALBEN de vijelii și ploi torențiale în jumătate de țară
Atenționare meteo: COD GALBEN de vijelii și ploi torențiale în jumătate de țară

Meteorologii anunţă averse cu caracter torenţial, descărcări electrice, intensificări ale vântului cu aspect de vijelie şi căderi de grindină, de marţi, de la ora 14.00, până miercuri seară.

Recomandări
Povestea a doi români plecați cu visuri mari în Spania, care au transformat munca lor în imperii de afaceri în Madrid
Povestea a doi români plecați cu visuri mari în Spania, care au transformat munca lor în imperii de afaceri în Madrid

Au plecat din țară în vremuri grele cu gândul să strângă bani și să se întoarcă. De atunci au trecut 20 de ani, și ei sunt tot acolo, în Spania, la Madrid. În urmă cu 19 ani, Paula Herlo a întâlnit la Madrid doi tineri cu visuri mari.

Referendum printre magistrați despre CSM. Judecători cereau să fie luați din benzinării, să nu fie văzuți că vin la Cotroceni
Referendum printre magistrați despre CSM. Judecători cereau să fie luați din benzinării, să nu fie văzuți că vin la Cotroceni

Președintele Nicușor Dan a anunțat sâmbătă că va organiza un referendum în rândul magistraților, o consultare, după ce a primit mii de pagini de sesizări din rândul procurorilor și judecătorilor.

FCSB câștigă derby-ul cu Rapid, scor 2-1, dar bifează o premieră negativă. Pe ce loc termină anul în Liga I
FCSB câștigă derby-ul cu Rapid, scor 2-1, dar bifează o premieră negativă. Pe ce loc termină anul în Liga I

FCSB a câștigat derby-ul cu Rapid, scor final 2-1, însă încheie anul competițional bifând o premieră negativă. Este pentru prima dată în istoria Ligii I când FCSB termină anul pe loc de play-out.