Mesajul autorităților la 42 de ani de la cutremurul din 1977

×
Publicitate

Se împlinesc astăzi 42 de ani de la cel mai teribil seism din istoria recentă a României, de 7,4 pe Richter.

În cutremurul din 4 martie 1977 au murit peste 1500 de oameni, 11.000 de persoane au fost rănite, iar 35.000 de locuințe au fost complet distruse.

Cele mai multe pagube și victime au fost în București. Autoritățile comuniste estimau pagubele la 2 miliarde de dolari.

seism 4 martie

De atunci au trecut 42 de ani. Știm ce avem de făcut pentru ca asemenea lucruri să nu se mai întâmple, în eventualitatea producerii unui seism cu magnitudine mare, însă asta nu înseamnă că măsurile au fost și fost puse în practică.

În București, 9000 de persoane continuă să locuiască în 400 de clădiri care sunt încadrate în clasa I de risc seismic. Mai sunt sute de clădiri încadrate în clasele II sau III de risc seismic, iar autoritățile Capitalei au promis, că, până în 2020, vor începe consolidările.

Autoritățile au profitat de faptul că azi comemorăm 42 de ani de la seismul din 77 ca să atragă din nou atenția că trebuie făcut ceva.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Citește și...
Cum acționa clanul violent Buricea în Brăila. Au fost căutate probe inclusiv sub pavaj

Descinderi de amploare, joi dimineață, în Brăila și Galați. Procurorii DIICOT și polițiștii de la Investigații Criminale au făcut 29 de percheziții într-un dosar care vizează o grupare de criminalitate organizată.

Un bărbat din Dolj a fost găsit mort în locuință. S-ar fi împușcat cu un asomator pentru animale

Un bărbat în vârstă de 56 de ani din judeţul Dolj a murit, joi, după ce s-a împuşcat cu un asomator pentru animale, fiind găsit în locuinţă. Poliţiştii au început cercetările pentru a stabili împrejurările exacte în care s-a produs evenimentul.

Colete cu electronice, furate de un curier din București. Unul dintre complici este acuzat de proxenetism

Un curier din București este acuzat că a furat zeci de colete cu produse electronice, de 60.000 de lei. Când au făcut verificările, anchetatorii au mai descoperit o infracțiune - unul dintre complicii tânărului este suspectat de proxenetism.

Recomandări
Hotărâre CJUE: Prescripția nu poate bloca dosarele pe rol pentru fraude grave cu fonduri UE. Curtea respinge poziția ÎCCJ

Curtea de Justiție a Uniunii Europene a pronunțat joi, 16 iulie, o decizie cu efecte majore pentru sistemul judiciar român în cazul „Lin II”, cu privire la prescripție în dosarele cu prejudicii ale UE.

Cod galben de caniculă în România. Temperaturi de 37 de grade. Cum va fi vremea în Capitală | HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o informare meteorologică valabilă în perioada 16 iulie, ora 12:00 – 18 iulie, ora 22:00, prin care anunță extinderea și intensificarea unui val de căldură în mare parte din România. 

În premieră, Electric Castle este LIVE pe VOYO: momentele headlinerilor, transmise în direct. Cele mai așteptate show-uri

Electric Castle 2026 revine cu o nouă ediție spectaculoasă și aduce pe scenele de la Castelul Banffy, din Bonțida, unele dintre cele mai mari nume ale muzicii internaționale, în perioada 16-19 iulie.