Repetitie generala pentru parada de 1 Decembrie. Pe cer isi vor face aparitia si primele 6 avioane F16 ale armatei

×
Publicitate

A fost repetitie generala pentru parada de 1 Decembrie, ziua in care vom sarbatori 98 de ani de la Marea Unire.

In poligonul de la Ghencea au defilat peste 3000 de militari, urmati de tehnica militara care ii va impresiona pe romanii ce vor privi spectacolul de saptamana viitoare de la Arcul de Triumf.

Primul detasament care defileaza este format din militari romani raniti in teatrele de operatii din Irak si Afganistan. Din '96 si pana acum, 28 de militari si-au sacrificat viata si 180 au fost raniti.

3000 de militari si specialisti din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, Ministerul Apararii Nationale si Serviciul Roman de defilare au tinut cadenta in poligonul de la Ghencea. E o pregatire minutioasa care ii asigura ca totul va iesi perfect in ziua in care ii vom admira. Pe 1 Decembrie vom vedea inclusiv noile uniforme ale armatei.

Trei detasamente vor purta noua uniforma de instructie, s-a schimbat coloristica, dar si croiala si materialul. Ochii ne-au fost furati apoi de luptatorii de la Brigada Speciala de Interventie a Jandarmeriei si de salvatorii Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta. Au impresionat si cele peste 300 de mijloace tehnice-tancuri si blindate.

Daca cerul este senin, ar trebui sa vedem si primele primele 6 aeronave F16 ale armatei romane.
 

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Citește și...
Sase suspecti de proxenetism, retinuti in Gaesti, dupa 7 perchezitii DIICOT. Politistii au confiscat 8 masini de lux

Descinderi de amploare, joi, la Gaesti, din Dambovita.

A intrat cu tractorul in rau ca sa il spele si nu a mai iesit. Echipele de salvare au gasit doar utilajul

Cautari disperate in Maramures. Un barbat de 28 de ani a disparut in raul Lapus dupa ce a intrat in apa cu tot cu tractor. Pompierii si o echipa de scafandri au incercat ore in sir joi noapte sa ii dea de urma. Zadarnic insa. Au gasit doar utilajul.

ANIMATIE GRAFICA. Cum s-a produs accidentul de la Mioveni cu doua autobuze in care erau 100 de oameni. 26 de persoane, ranite

Doua autobuze in care se aflau aproape 100 de oameni s-au ciocnit violent vineri dimineata, in centrul orasului Pitesti.
Ambele vehicule transportau muncitori catre Uzina "Dacia", iar 26 dintre ei au fost raniti.

Recomandări
USR a depus o nouă lege a integrității, dar fără „amendamentul anti-Fritz", pentru ca România să nu piardă banii din PNRR

Parlamentarii USR au depus un nou proiect privind integritatea, fără „amendamentul anti-Fritz", a anunţat liderul senatorilor partidului, Sorin Şipoş. El a explicat că acest proiect, dacă va fi adoptat, va salva banii din PNRR pentru România.

Nicușor Dan a promulgat legea care șterge anumite datorii la TVA, inclusiv dobânzi și penalități. Cine beneficiază

Preşedintele Nicuşor Dan anunţă, marţi, că a promulgat o lege importantă care corectează o inechitate produsă în aplicarea regimului TVA şi vine în sprijinul contribuabililor afectaţi.

Noi condiții pe piața de creditare din România. Ce ai putea pune în plus, ca garanție, la împrumuturi - proiect BNR

Băncile ar putea avea mai multă flexibilitate atunci când acordă anumite credite, iar unele împrumuturi ar putea fi garantate cu titluri de stat.