Ion Iliescu este internat la Spitalul Elias pentru investigatiile periodice

×
Publicitate

Fostul presedinte Ion Iliescu este internat la Spitalul Elias pentru investigatiile periodice, a declarat joi, pentru Mediafax, conducerea unitatii sanitare.

Ion Iliescu trebuie sa revina periodic pentru control de rutina dupa interventia chirurgicala la care a fost supus in ianuarie 2012, de fiecare data rezultatele fiind bune, a precizat conducerea Spitalului Elias.

Fostul presedinte a fost si in 14 noiembrie 2012 la Spitalul Elias, directorul medical al unitatii sanitare, dr. Dana Safta, declarand atunci ca starea acestuia este foarte buna si nu este necesara internarea lui.

Ion Iliescu declara atunci, la iesirea din Spitalul Elias, ca a venit doar pentru a-si face controlul de rutina la colon si ca i-a fost prescris un tratament.

Fostul presedinte a fost operat la Spitalul Elias in ianuarie 2012, pentru un polip la colon, iar in aprilie a avut un puseu de tensiune, insa analizele efectuate au fost in regula.

Ion Iliescu a mai fost internat la Spitalul Elias din Capitala si in 24 noiembrie 2011, cand i-au fost facute analize, medicii constatand ca nu are probleme majore de sanatate.

Fostul presedinte a fost externat in ziua urmatoare, el scriind pe blog ca se simte bine si ca a avut "o indispozitie digestiva".

Iliescu a fost operat in mai 2005, atunci fiindu-i montate stenturi, dupa ce avut un puseu de tensiune pe fondul unei hipertensiuni mai vechi si a unei cardiopatii ischemice cunoscute.

Interventia a fost realizata in 18 mai 2005, iar Iliescu a ramas atunci in spital pana aproape de sfarsitul lunii, din cauza unor dureri in piept, aparute la cateva zile dupa montarea stenturilor.

In 1994, Ion Iliescu a fost operat de colecist, la Spitalul Elias.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Un nou scandal zguduie industria alimentara din Europa. Ce este aflatoxina si cum ajunge in lapte

Dupa Croatia si Bosnia, guvernul din Serbia a retras de pe piata mai multe sortimente. Exista suspiciunea ca ar fi contaminate cu o ciuperca din furajele animalelor. Aceasta ataca ficatul si poate duce la aparitia cancerului.

Premiera judiciara in Romania. Cum a demonstrat o mama ca banca i-a stresat copilul de 9 ani

O femeie din Cluj a castigat definitiv in instanta procesul impotriva bancii, care i-a speriat copilul cu telefoanele date pentru intarzierea platilor la un credit.

Accident grav pe o sosea din Craiova. Doi tineri au ajuns in spital dupa ce s-au rasturnat cu masina

Un barbat, care conducea o masina, fara sa aiba carnet, s-a rasturnat intr-o statie GPL aflata in apropierea unei benzinarii.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.