Încă o localitate băgată în carantină, după ce mai mai mulți contacți ai unor infectați au refuzat testarea

×
Publicitate

În contextul în care lumea vrea să se relaxeze, avem o a treia localitate, după Suceava și Țăndărei, care intră integral în carantină.

 

De data aceasta, Râmnicelu, din județul Buzău, unde forțe de ordine au înconjurat satul încă din zorii zilei de sâmbătă, de la 4 dimineața.

Șapte locuitori de aici, rude între ei, au fost confirmați cu Covid-19, dar cei care au intrat în contact cu ei au refuzat în mod repetat ancheta epidemiologică și testarea.

Focarul de la Râmnicelu a pornit, spun autoritățile, de la un bărbat de 30 de ani, confirmat pozitiv, după ce s-a dus să-și facă analizele medicale la Spitalul din Focșani, focar de Covid-19. Acolo se presupune că a și luat virusul.

Bărbatul a venit apoi acasă, unde a intrat în contact cu șase membri ai familiei. I-a infectat pe toți.

 

Contacții au refuzat să coopereze

 

Așa cum prevăd protocoalele, ar fi trebuit să aibă loc o anchetă epidemiologică, pe care inspectorii de la Direcția de Sănătate Publică Buzău au încercat să o facă.

Fară succes însă, pentru că persoanele care au intrat în contact cu cei șapte confirmați pozitiv au refuzat categoric, de fiecare dată, să coopereze în anchetă și să facă testul.

Prin urmare, prefectul județului a cerut ca tot satul să intre în carantină.

Leonard Dimian, prefectul județului Buzău: ”Propunerea a fost aprobată. Vom analiza zilnic situația din zona carantinată și vom aplica toate măsurile necesare pentru protejarea sănătății populației și pentru asigurarea măsurilor necesare locuitorilor satului”.

3.000 de oameni, care trăiesc în Râmnicelu, sunt înconjurați de forțele de ordine și sunt obligați să suporte consecințele generate de cei care n-au respectat legea. Acum nimeni nu intră și nu iese din localitate.

Polițist: Vă recomand să ocoliți comuna Râmnicelu, este în carantină, mergeți spre comuna Puiești, Macrina și spre Balta Albă. Unde vă deplasați?
Șofer: Balta Albă.
Polițist: Din păcate, nu puteți tranzita zona Râmnicelu, este în carantină”.

 

Locuitorii sunt comercianți, care circulă în toată țara

 

Pentru că nu reușea să-i țină pe oameni în case, primarul localității a cerut încă de zilele trecute izolarea.

Sorin Cîrjă, primarul din Râmnicelu: ”Ei sunt comercianți. Toate piețele din zonă și din țară, practic, sunt ținte ale acestor comercianți. Este o activitate care presupune această deplasare, dar este cazul să îi oprim aici”.

Între timp, cele șapte persoane din Râmnicelu confirmate pozitiv cu SARS COV 2 au fost internate la Spitalul din Râmnicu Sărat.

De la începutul epidemiei, în România avem 15.131 de cazuri de Covid-19 confirmate și 232 de oameni în secțiile ATI.
6.912 de persoane sunt declarate vindecate. Vorbim și despre 929 decese.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Citește și...
Un bărbat care și-a dat foc la nervi a fost salvat de polițiști, în Vâlcea. A ajuns la Psihiatrie

Un bărbat de 41 de ani din județul Vâlcea a fost salvat în primele ore ale zilei de sâmbătă de polițiștii chemați să intervină într-un scandal familial. 

Controale ample în piețe și supermarketuri înainte de Paște. Peste 1 milion de euro amenzi

Inspectorii de la Protecția Consumatorului și ai Autorității Sanitar Veterinare anunță că au controlat peste 3.000 de piețe și supermarketuri din toată țara. 

Românii din diaspora și-au anulat vacanțele de Paște din România, din cauza scumpirilor carburanților. Prețurile s-au dublat

Românii care muncesc în străinătate își anunță rând pe rând rudele că nu ajung acasă de Paște. Biletele de avion costă enorm și pot să fie și o mie de euro pentru doi părinţi cu doi copii, care vin din Italia sau din Spania.

Recomandări
Cum ar afecta Europa o eventuală invazie terestră a SUA în Iran. UE, pusă în fața unei dileme complexe

O posibilă invazie terestră a Statelor Unite în Iran ar avea un impact mult dincolo de zona de conflict, afectând Europa prin prețurile energiei, inflație, securitate regională și dezbateri strategice interne, arată o analiză Euractiv.

Măsurile luate de Ilie Bolojan pentru criza combustibililor: Guvernul nu are niciun beneficiu de pe urma creşterii preţurilor

Premierul Ilie Bolojan explică, sâmbătă, măsurile luate de Guvern privind criza combustibililor, el arătând că Executivul acţionează în limita posibilităţilor pe care le are ca urmare a deficitelor bugetare foarte mari din anii trecuţi.

Cum ar fi apărut oferta-surpriză la carburanți. Reacțiile șoferilor care au apucat să alimenteze la cel mai mic preț din țară

Carburanții s-au scumpit din nou sâmbătă, după câteva zile în care am văzut și reduceri la benzinării. Ba chiar la unele stații s-au format și cozi, după ce motorina premium și benzina s-au ieftinit nesperat de mult, dar pentru scurt timp.