Dr. Shefali, în România: Parenting-ul nu este despre copii, este doar despre părinți

62487958

Prima ediție ParentED Fest a reunit, în cadrul celui mai mare eveniment de parenting din România, peste 1.000 de participanți entuziaști, confirmând succesul evenimentului printr-o agendă consistentă și invitați celebri la nivel internațional.

În premieră pentru țara noastră, psihologul clinician, autorul internațional de bestsellers și unul dintre cei mai cunoscuți experți în parenting la nivel global, celebra Dr. Shefali, recomandată de vedeta de televiziune Oprah Winfrey, a vorbit publicului din România despre cele mai eficiente modalități de a crește copii autentici, capabili și rezilienți.

”Prima minciună pe care ne-o spunem ca părinți este că parenting-ul este despre copil. Nu este, este despre părinți! Niciun părinte nu va crede vreodată că face ceva împotriva copilului său. Părintele va crede întotdeauna că face totul pentru copil, iar aceasta este o problemă fundamentală, pentru că noi facem copii pentru noi înșine, nu pentru ei. Copiii sunt cei care pot acționa ca un semnal de alarmă care să ne trezească la realitate!”, a spus Dr. Shefali.

Fără pedepse, fără social-media și cu foarte multă negociere între părinte şi copil – acestea sunt unele dintre cele mai importante sfaturi pe care cei mai mari specialiştii internaţionali prezenți pe scena ParentED Fest le-au transmis părinţilor din România, unde în continuare statisticile arată că jumătate dintre adulţi recunosc că şi-au bătut măcar o dată copilul.

ParentED Fest este un spațiu de învățare și inspirație pentru părinți, educatori și specialiști din domeniul educației, oferind participanților instrumentele necesare pentru a face față cu succes provocărilor din educația copiilor în era modernă. Totul în contextul în care 6 din 10 părinți susțin că a fi părinte este mai dificil decât se așteptau, potrivit unui studiu global*.

"Suntem conștienți de faptul că a fi părinte este unul dintre cele mai grele roluri pe care le poate avea o persoană - și printre singurele pentru care nu există pregătire formală, așa încât ne bucură extrem de mult faptul că putem contribui la acest lucru. În egală măsură, suntem entuziasmați și surprinși în mod plăcut de impactul pe care ParentED Fest 2024 l-a avut asupra comunității de părinți din România. Participarea Dr. Shefali și a celorlalți speakeri internaționali a transformat evenimentul într-unul de neuitat, iar entuziasmul participanților ne motivează să continuăm să aducem în atenția publicului cele mai relevante și actuale teme legate de parenting”, declară Diana Bălan, organizator ParentED Fest.

Speakerii primei ediții a ParentED Fest au fost:

  • Dr. Shefali, psiholog clinician, speaker internațional, recomandată de Oprah și Gabor Mate, autor de bestselleruri precum "The Conscious Parent" și "The Awakened Family".
  • Dr. Deborah MacNamara, cercetător, consilier clinic și expert în parenting cu peste 25 de ani de experiență, autorul uneia dintre cele mai apreciate cărți de parenting din lume, "Rest, Play, Grow".
  • Dr. Vanessa Lapointe, doctor în psihologie, autor și "educator pentru părinți", specializată în metode de dezvoltare a rezilienței la copii fără a provoca traume.
  • Dr. Greer Kirshenbaum, expert în parenting, autor, neurocercetător și specialist în somnul bebelușilor și dezvoltarea timpurie a copiilor.
  • Jessica Joelle Alexander, expert în parenting, editor și autor a uneia dintre cele mai bine vândute cărți de parenting din toate timpurile, "The Danish Way of Parenting".

Prima ediție ParentEd Fest a fost susținută de Lidl România și Lupilu – Strategic Partner, Sanador – Healthcare Partner, alături de Theda Mar, Autoklass, One United Properties, Catena, Casa Timiș, Raiffeisen Bank, CEC Bank, Maison Dadoo, BOB Coffee Lab și apa oficială Dorna. Evenimentul a beneficiat de sprijinul partenerilor ZYX Books, Euromedia, Revista Cariere, British School, American International School of Bucharest, Avenor, Genesis College, English Kids Academy, KinetoBebe, Sfatul Parintilor, Părinți și pitici, Mommy Hai, Pagina de Psihologie, ErFi, Editura Trei, Editura Corint, Editura Univers și Editura Herald. Organizatorii au început deja pregătirile pentru ParentED Fest 2025.

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Polițiștii din București au oprit în trafic o mașină condusă de un turc și au făcut o descoperire neașteptată

Peste 11 kilograme de bijuterii fără acte de provenienţă au fost descoperite de Poliţiştii Capitalei la un cetăţean turc, de 69 de ani, după ce a fost oprit în trafic în cadrul acţiunii "Blocada".

Traficantă de droguri fugită în Spania, adusă în ţară pentru a executa 3 ani de închisoare

O femeie fugită în Spania, care are la activ o condamnare de 3 ani de închisoare pentru că a introdus droguri într-un penitenciar, a fost adusă în ţară pentru a-şi executa pedeapsa.

Accident la ieşirea din Alba Iulia. O femeie a fost rănită după ce maşina în care se afla s-a răsturnat

O femeie a fost rănită în noaptea de joi spre vineri la ieşirea din cartierul Miceşti către localitatea Şard din judeţul Alba, unde autoturismul în care aceasta se afla s-a răsturnat, rămânând blocat pe o parte.

 

Recomandări
Energia produsă la Rovinari, de 2-3 ori mai ieftină decât cea importată. Cât costă un megawatt-oră

În plină criză energetică, România mizează din nou mai mult pe centralele pe cărbune. La Rovinari funcționează acum trei capacități de producție, în loc de două pentru a acoperi o parte din deficitul generat de oprirea Unității 2 de la Cernavodă. 

Ce urmează după decizia CCR privind legea integrității. Opțiunea pe care o are la dispoziție Nicușor Dan

Amendamentul PSD din legea integrității care îl lasă fără mandat pe primarul Timișoarei Dominic Fritz a fost declarat constituțional de judecătorii CCR.

Opere ale pictorului Alexandru Țipoia, prezentate în premieră la Inspectorul Pro. Familia vrea să le doneze statului

Creația pictorului Alexandru Țipoia este oferită gratuit statului român. Dar, procesul de donație s-a blocat în birocrație, spune familia.