Coloană de BMW X5 negre, cu numere austriece, la graniţă. Care este explicaţia

61928381
Politia de Frontiera Romana

Caz bizar pentru poliţiştii de frontieră din Sculeni.

Comunicatul Poliţiei de Frontieră:

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Sculeni efectuează cercetări cu privire la trei cetăţeni ucraineni, care au fost identificaţi la controlul de frontieră la volanul unor autoturisme marca BMW X5, care nu figurau ca fiind înregistrate și aveau plăcuțe și certificate de înmatriculare false.

În data de 13 decembrie a.c., în jurul orei 02.00, în Punctul de Trecere a Frontierei Sculeni - I.T.P.F. Iaşi, s-au prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control pentru trecerea frontierei, cetățenii din Ucraina, Oleh P., în vârstă de 50 de ani, Oleksandr P., în vârstă de 44 de ani şi Anatolii T., în vârstă de 35 de ani, conducând fiecare câte un autoturism marca BMW X5, ce aveau aplicate numere de înmatriculare austriece.

Trei BMW X5 cu numere false, descoperite la Sculeni

La controlul de frontieră, existând suspiciuni cu privire la faptul că certificatele de înmatriculare prezentate pentru autoturisme sunt false, lucrătorii noştri au efectuat verificări suplimentare și au constatat că autoturismele nu figurează în bazele de date austriece ca fiind înregistrate, plăcuțele aplicate sunt atribuite altor autoturisme, iar documentele sunt false.

Cu privire la cele constatate, bărbaţii au declarat că au achiziţionat autoturismele de la persoane necunoscute, iar pentru plăcuțele de înmatriculare și pentru cele trei certificate de înmatriculare au plătit unei cunoștințe suma de 2.100 euro.

Articol recomandat de sport.ro
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
Citește și...
Tragedia aeriană în care au murit 11 elevi, produsă din cauza unui șurub

Un şurub de 3 milimetri rupt este vinovat de tragedia aviatică de la Tuzla din iulie 2010, când 11 elevi ai şcolii de aviaţie de la Bobocu au murit arşi de vii.

Slujbă de pomenire a Regelui Mihai la Catedrala Încoronării din Alba Iulia

 Momente încărcate de emoție la Catedrala Încoronării din Alba Iulia unde a fost oficiată o slujba de pomenire a Majestății Sale Regele Mihai I al României.

Forțele aeriene regale canadiene s-au antrenat cu piloții români, la baza Kogălniceanu

Forţele aeriene regale ale Canadei, dislocate la bază militară Mihail Kogălniceanu, s-au antrenat joi împreună cu piloţii români într-un exerciţiu de Poliţie Aeriană.

Recomandări
Acciza la motorină, redusă cu 20% timp de două săptămâni. Măsura intră în vigoare pe 16 august

Ministerul Finanțelor reduce temporar cu 20% acciza la motorina standard, în perioada 16-31 august 2026, după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale și a prețurilor la pompă. Astfel, reducerea este de aproximativ 68 de bani pe litru.

Procurorii Laurei Codruța Kövesi, percheziții la firme IT și primării din țară. Dosarul vizează 7 milioane de euro din PNRR

Parchetul European a efectuat, marți, 19 percheziții la sediile unor persoane și companii, într-o anchetă privind o posibilă fraudă în achiziții publice pentru proiecte IT finanțate din fonduri europene, în valoare de aproximativ 7 milioane de euro.

S-a câștigat cel mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 - peste 10,07 milioane de euro

La tragerea Loto 6/49 de joi, 13 august 2026, s-a câștigat cel mai mare premiu de categoria I din istoria acestui joc, în valoare de 52.839.623,04 de lei (10.077.166,58 de euro).