Arena Națională se închide pentru câteva luni. Firea: „Care e vina mea?”

61965981
Inquam Photos / Octav Ganea

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a anunțat luni seara într-o conferință de presă că Arena Națională va fi închisă pentru câteva luni.

„Cu Arena Națională se întâmplă că noi aveam un contract legal, care funcționa foarte bine, prin care unul din cluburile care închiria cel mai des Arena Națională achita contravaloarea gazonului. O gazetă de sport ne-a făcut plângere la DNA, care a deschis o anchetă in rem, s-a suspendat contractul, am rămas fără contract. FIFA și UEFA au spus că gazonul respectă normele. Am rămas fără compania care să se ocupe de mentenanța gazonului. Este o procedură. Având în vedere starea precară a gazonului de pe Arena Națională, am luat hotărârea de a închide Arena Națională pe toată perioada remedierii gazonului de pe Arena Națională. Societatea care se ocupă acum consideră că în câteva luni competițiile s-ar putea desfășura fără dificultăți”, a spus ea.

Ulterior, primarul Capitalei a adăugat: „Care este vina mea? Că suntem cu toții anchetați? De ce să pierd eu politic, că e o anchetă a DNA? Am asmuțit eu procurorii pe colegii mei? Noi am făcut ceea ce trebuia făcut și am suspendat contractul. Ce vină am eu că s-a stricat gazonul că nu am avut firmă să-l repare?”

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
Citește și...
Poliția Română: Nicio bancă legitimă nu îți cere asta la telefon. Manualul anti „vishing”

Poliția Română avertizează asupra amplificării în ultima perioadă a tentativelor de fraudă informatică săvârșite prin intermediul apelurilor telefonice, metodă cunoscută sub denumirea de „vishing” (voice phishing).

Extragere Loto 6/49, Loto 5/40 și Joker duminică, 9 iulie 2026. Câștiguri uriașe puse în joc

Categoria I a jocului Loto 6/49 înregistrează un report de peste 50,06 milioane de lei (peste 9,53 milioane de euro), în timp ce la Noroc depăşeşte 3,85 milioane de lei (peste 733.700 de euro), informează Loteria Română.

Bărbat de 80 de ani, salvat după opt ore de căutări pe Vârful Moldoveanu. S-a rătăcit după ce s-a despărțit de grup

Un bărbat în vârstă de 80 de ani, rătăcit pe traseul spre Vârful Moldoveanu, a fost găsit în viață după o operațiune de salvare care a durat opt ore, desfășurată de jandarmii montani împreună cu salvamontiștii argeșeni.

Recomandări
Operațiunea de pe Dunăre a dat rezultate. Nivelul apei a crescut la Cernavodă, iar Unitatea 2 a câștigat cel puțin 9 zile

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, dar şi al Transporturilor, a anunţat că nivelul Dunării a crescut cu 8 centimetri în zona centralei nucleare de la Cernavodă, ceea ce asigură funcţionarea în continuare a acesteia.

Reacția Ucrainei după ce una dintre dronele sale a explodat în Bulgaria, lângă granița cu România. Asigurările date de Kiev

Ministerul Apărării din Bulgaria a anunţat sâmbătă că aparatul care a explodat în cursul dimineţii în spaţiul aerian al ţării, în apropiere de graniţa cu România şi de gazoductul transbalcanic, era probabil o dronă momeală ucraineană de tip Maya.

Ambulanță atacată cu topoarele în Cluj, după un zvon pe TikTok că „fură copii”. Șoferul, rănit. Reacția lui Arafat | VIDEO

Medicii chemaţi să acorde îngrijiri unui pacient în Recea Cristur, judeţul Cluj, au fost atacaţi cu bâte, topoare şi pietre, pe fondul unor zvonuri propagate pe TikTok despre o presupusă „ambulanţă care fură copii”.