Ancheta se complică în cazul importului ilegal de deșeuri prin portul Constanţa

×
Publicitate

Comisarii Gărzii de Mediu au descins în control la sediile societăţii din Prahova care ar fi importat ilegal sute de tone de deşeuri, descoperite recent în portul Constanța.

 

Autorităţile au bănuiala că deşeurile din portul Constanța ar fi fost o sursă şi mai mare de poluare, întrucât firma care le-a adus în ţara noastră nu are capacitatea să le şi distrugă. Iar unele materiale sunt nereciclabile.

Prezenţi într-un control mai amplu, în Prahova, reprezentanţii Gărzii Naţionale de Mediu spun că ancheta în cazul importului ilegal de deşeuri se complică. O altă firmă, parteneră cu cea deja cercetată, a intrat în vizorul comisarilor.

Octavian Berceanu-comisarul general al Gărzii Naţionale de Mediu:
„Am găsit o companie similară care are legături destul de strânse cu această companie care a importat deşeurile, ne-am extins cercetările şi către aceasta. Sunt nereguli constatate, compania respectivă nu avea capacitate de neutralizare a deşeurilor, mergem şi în spate, spre producătorul de deşeuri, să vedem şi cine sunt aceste companii, respective în Germania.”

La sediul societăţii cercetate ...bate vântul.

Administratorul societăţii care face obiectul anchetei în acest moment a declarat pentru ȘtirilePROTV că nu vrea să facă niciun comentariu şi că lasă organele abilitate să îşi facă datoria. De altfel, a fost pus lacătul pe poarta sediului social al societăţii, aflată în localitatea Zahanaua, de lângă Ploieşti.

Localnicii din Zahanaua spun că rar au mai văzut picior de om trecând prin curtea unde pe vremuri era un centru de colectare de fier vechi.

Elena Petcu, localnică: „Nicio activitate, nu e nimic aici, nu mai vine nimeni aici, decât dă la căţei să mănânce şi atât”

Autorităţile anunţă că vor modifica legea, astfel încât importul de deşeuri să fie strict controlat.

Dragoș Popescu, Comisia de Mediu: „Să stabilim un sistem informatic de trasabilitate a deşeurilor, să stabilim un număr limitat de puncte de intrare în ţară a acestor deşeuri”

Cazul este şi în atenţia procurorilor.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
Citește și...
Răspunsul lui Teodosie la mustrările Patriarhiei: „Doar Dumnezeu poate să-mi dea sancţiune!”

„Doar Dumnezeu poate să-mi dea sancţiune! Eu am vorbit în numele lui Dumnezeu, iar credincioşii m-au urmat. N-am vrut să fiu vedetă!"

Caz rezolvat de Poliţia Animalelor Galaţi. Ce a păţit un bărbat care a abandonat 5 căţeluşi

Nu doar cruzimea faţă de animale, ci şi abandonarea lor este sancţionată de lege, însă până acum autorităţile nu au intervenit.

Gest emoţionant al pompierilor din Bistriţa. În timpul liber, fac o casă pentru 2 familii care au rămas pe drumuri

Gest impresionant al unor pompieri din Bistrița, după o intervenție la un incendiu care a distrus o casă din Poiana Ilvei. Cei șase militari au decis să vină în timpul liber și să construiască un cămin pentru cele doua familii rămase pe drumuri.

Recomandări
Forțele Navale: Dronele descoperite lângă Neptun Deep erau rusești. Avem 159 de mine marine distruse

Şeful Statului Major al Forţelor Navale, Mihai Panait, a afirmat că dronele descoperite şi distruse în Marea Neagră, în zona Neptun Deep, au fost de provenienţă rusească. 

HARTĂ: Eclipsa de Soare din 12 august 2026: la ce oră începe și unde se vede cel mai bine în România evenimentul astronomic

Astăzi, 12 august 2026 are loc cea mai importantă eclipsă de Soare a anului, un fenomen astronomic vizibil parțial și din România, dar care va putea fi admirat în forma sa totală în special din Spania și din regiuni nordice precum Islanda și Groenlanda.

Oficial moldovean întrerupe o întrebare în rusă: ”Nu vă înțeleg”. La repetare în română: ”Mulțumesc că vorbiți limba de stat”

Ministrul apărării din Republica Moldova, Anatolie Nosatîi, a întrerupt o jurnalistă de la NewsMaker care îi adresa o întrebare în rusă. La reluarea întrebării în română, ministrul i-a mulțumit jurnalistei pentru că vorbește limba de stat.