ANIMATIE GRAFICA. Cum a fost rasturnat un autocar cu 40 de oameni de un Logan. Filmul accidentului cu 33 de raniti de pe A2

×
Publicitate

Scene de abator pe Soseaua Soarelui, in urma unui incident terifiant. Peste 40 de pasageri care sperau sa ajunga duminica la mare au trait momentul de cotitura al vietii lor.

La 100 de kilometri pe ora, autocarul in care se aflau s-a rasturnat, dupa ce o soferita aflata in depasire a intrat cu masina in roata din fata. 33 de oameni au avut nevoie de ajutor medical. In zona a ajuns chiar si un elicopter. Cumplit este ca in urma impactului unei tinere i-a fost retezata o mana. O alta persoana are leziuni pe creier.

Ora 12 si 20 de minunte, autostrada Bucuresti - Constanta, kilometrul 23:soferita unui Logan trece de pe banda 1 pe banda 2, incercand sa depasesca un autocar. In momentul in care ajunge in dreptul rotii din fata, se pierde si se izbeste puternic de masina de transport pasageri. Totul se-ntampla la aproape 100 de kilometri pe ora. Mastodontul se rastoarna in viteza pe camp, iar autoturismul se roteste, insa ramane pe marginea autostrazii.

accident autocar A2

A durat o secunda, povestesc calatorii, care descriu cu groaza momentul accidentului. In autocar erau peste 40 de suflete. Cel mai mic pasager este un copil de 13 ani.

O femeie in varsta de 35 de ani si-a pierdut bratul si a fost transportata de urgenta la spital.

Laurentiu Grigoras, comandantul grupului special de salvatori, ISU Bucuresti: "Am intervenit si era o persoana cu mana amputata".

Viata altor doua oameni atarna de un fir de ata. Una dintre victimele, aflate in stare foarte grava, a fost dusa cu un elicopter MAI la Floreasca.

Andreea Popescu, medic SMURD: "Este o pacienta de 50 de ani. Pacienta este in stare foarte grava, are leziuni, un traumatism cranio-cerebral, o leziune si la nivelul creierului".

Tot la Floreasca au ajuns in total 12 raniti. Imediat ce au aflat de accident, rudele au inceput sa-i caute disperati prin spitale.

Un tanar de 31 de ani plecase spre Constanta in speranta ca isi va gasi de lucru. Din pacate, s-a intors in Bucuresti pe targa, iar medicii l-au operat de urgenta.

accident autocar A2

Alte 9 victime au ajuns la Sfantul Pantelimon, 6 la Bagdasar, iar una la Elias.

Sotul celei care provocat tragedia povesteste ca se intorceau din vacanta, la Calarasi, iar in masina era si copilul lor.

"Probabil a pierdut controlul volanului, nu stiu de ce s-a izbit. Are carnet de un an", spune sotul soferitei.

De celaltata parte, reprezentantul companiei de transport precizeaza ca soferul autocarului avea experienta, iar vehiculul era in stare tehnica buna.

accident autocar A2

Cristi Stan, reprezentantul companiei de transport: "Este un sofer bun, avea experienta de 30 de ani. Autocarul era asigurat".

Ca sa elibereze zona de colosul de zeci de tone, politistii au chemat o macara speciala. Pentru a ridica autocarul, autoritatile au blocat cateva zeci de minute sensul de mers spre Constanta.

Cei care au avut de suferit sau si-au pierdut bagajele in urma accidentului pot cere despagubiri. Compania de transport este asigurata.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Politistii au identificat o femeie gasita moarta in raul Arges. Aceasta lasase un bilet de adio

 Politistii din Arges au identificat-o pe femeia gasita moarta, sambata, in albia raului Arges, cu o lovitura în zona capului, verificarile anchetatorilor aratand ca aceasta plecase de acasa vineri si lasase un bilet prin care spunea ca se va sinucide.

Fostul inalt demnitar comunist Emil Bobu a murit

Fostul inalt demnitar comunist Emil Bobu, un apropiat al sotilor Ceausescu, a incetat din viata la varsta de 87 de ani, sambata, la Spitalul Universitar din Bucuresti, in urma unui accident vascular, au declarat, pentru Mediafax, surse medicale.

Descoperire de senzatie in Marea Neagra. Corabie veche de peste 2000 de ani, gasita de un politist si un scafandru

Descoperire de senzatie in Marea Neagra, aproape de cazinoul din Constanta. O corabie veche de peste 2000 de ani a fost gasita de un politist si un scafandru cu ajutorul unui sonar.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.