Shakira, la summitul presedintilor din America Latina

Shakira

Shakira va milita pentru cauza copiilor saraci la summitul presedintilor din America Latina, ce va avea loc la sfarsitul acestei saptamani, in El Salvador.

Cantareata columbiana doreste sa-i convinga pe acestia sa initieze un program destinat educatiei si sanatatii celor mici. Vedeta se va adresa sefilor de state de la tribuna Summitului din El Salvador. Printre participantii la aceasta reuniune se afla si presedintele Braziliei si cel al Columbiei, tara de origine a artistei.

"Va urma o perioada foarte grea pentru America Latina. Zeci de mii de copii vor muri daca guvernele nu vor organiza un sistem pentru a distribui hrana in timpul acestei crize", a declarat Shakira.

Am crescut intr-o tara in curs de dezvoltare si am vazut cat de multe oportunitati le lipsesc copiilor. Intr-o tara ca a mea, daca te nasti sarac, vei muri sarac. Cu toate acestea, sunt fascinata de modul in care educatia poate sa transforme vietile oamenilor si sa puna capat acestui ciclu al saraciei
Shakira
Aproximativ 35 de milioane de copii traiesc in saracie in America de Sud, cu sanse minime sau chiar nule de a avea acces la hrana adecvata si la educatie. Daca se investesc bani, chiar si numai pentru primul an de educatie primara, sansele viitorului adult cresc cu 20%, a explicat Shakira.
Shakira s-a implicat in activitatile de binefacere la scurt timp dupa ce si-a inceput cariera in muzica, infiintand in 1997 organizatia columbiana de caritate Pies Descalzos (Picioare Desculte), denumita astfel dupa numele primului el album muzical, lansat in 1996 si care a avut un succes impresionant.


In timp ce alte celebritati, precum Bono sau Angelina Jolie, isi concentreaza actiunile de binefacere asupra continentului african, Shakira isi foloseste faima pentru a ajuta America de Sud, unde nivelul de saracie acuta al multor familii este de multe ori trecut cu vederea, din cauza indicatorilor macroeconomici care indica valori satisfacatoare ale nivelului de trai global.

Citește și
Distractie la balul de Halloween de la Palat
Distractie mare la balul de Halloween de la Palat!

Shakira este unul dintre fondatorii organizatiei Latin America in Solidarity Action (ALAS), care se afla in spatele summitului programat pentru acest sfarsit de saptamana, si a facut lobby pe langa premierul Marii Britanii, Gordon Brown, si pe langa Congresul Statelor Unite pentru a le explica aceasta nevoie stringenta de a-i educa pe copiii din tarile sarace.

"Sustin aceasta cauza de multa vreme, de cand aveam 18 ani", a declarat Shakira, care are in prezent 31 de ani si a vandut peste 50 de milioane de albume in lumea intreaga. "Imi place sa cred ca, folosindu-ma de imaginea mea, pot sa atrag atentia lumii asupra unor probleme mult mai importante decat cele personale", a adaugat Shakira.

Urmatorul proiect al Shakirei, castigatoare a doua premii Grammy, este strangerea de fonduri de la o serie de institutii financiare renumite, precum Banca Mondiala, si monitorizarea indeaproape a investitiilor in actiunile umanitare, desi artista regreta ca nu va avea timp suficient pentru a evalua rezultatele de pe teren.

Cantareata nu este singura vedeta latina care ajuta copii nevoiasi. Alejandro Sanz este ajutorul ei de nadejde.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Mihaela Radulescu se foloseste de paparazzi
Mihaela Radulescu se foloseste de paparazzi

Vedeta de televiziune si-a dat seama ca nu are cum sa scape de obiectivul fotografilor urmaritori, asa ca s-a decis sa foloseasca acest lucru in folosul... altora.

Distractie mare la balul de Halloween de la Palat!
Distractie mare la balul de Halloween de la Palat!

A fost bal mare la Palatul Parlamentului, unde s-au strins aseara toate personajele obisnuite ale Halloween-ului. Le-au intruchipat vedete, oameni politici si multimilionari de obicei foarte discreti, care au renuntat la tinutele serioase

Eva Longoria si-a scos sanii la inaintare pentru a salva lumea de cancer
Eva Longoria si-a scos sanii la inaintare pentru a salva lumea de cancer

Actrita are cu ce acum. Chiar daca natura nu a inzestrat-o cu sani de diva si nici la chirurgia plastica nu a apelat, sotia baschetbalistului Tony Parker profita din plin de perioada de ingrasare din care s-a ales cu niste sani mai mari.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.