Crezi ca iti cunosti ochii? Acopera-ti ochiul drept si priveste cu atentie in X-ul de pe perete

60544159

In general, ochii nostri functioneaza ireprosabil. Exista insa o "greseala" pe care orice inginer stie sa o exploateze.

Papila nefiind sensibila pentru razele luminoase, s-a dat acestei regiuni a retinei numele de pata oarba (punctum caecum).

Practic, nervii optici sunt asezati peste fotoreceptori, iar pata oarba nu poate fi populata cu celule care detecteaza lumina.

Rezultatul este o "gaura" in viziunea noastra, pe care Richard Wiseman o demonstreaza in videoclipul de mai sus.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Ce se intampla cu o bicicleta lasata pe strada timp de un an. VIDEO

Daca lasam o bicicleta pe strazile din Bucuresti cu totii stim ce s-ar putea intampla, insa un american indraznet a vrut sa vada efectul New York intr-un astfel de caz.

VIDEO HD. Putea sa faca FOTOGRAFIA VIETII, insa s-a trezit cu 2 SECUNDE prea tarziu

Demolarea unei cladiri din Edinburgh, Scotia, putea reprezenta o ocazie excelenta pentru un barbat de a reliza cea mai buna fotografie din viata lui. Din pacate, a intarziat cu doar doua secunde.

“Palatul cu motor” sau cum arata casa, masina si iahtul 3 in 1, de doar 3 mil. dolari GALERIE FOTO

Rulotele au reprezentat intotdeauna o modalitate distractiva de a petrece o vacanta cu familia, colindand prin toata tara.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.