Ferrari Feroce. Conceptul nascut din obsesia pentru geometrie!

61313899

Creatia designerului arab Bashar Ajlani e mai fioroasa pana si decat LaFerrari

Designerul Bashar Ajlani e obsedat de geometrie! E obsedat de linii drepte si de linii care se intersecteaza. Atat de mult incat ultimul sau design arata mai mult a Lamborghini decat a masina cu emblema calutului cabrat. Ferrari Feroce e rezultatul acestei obsesii geometrice, care aduce insa un plus de eleganta liniilor stealth.

Ferrari Feroce - 1

CITESTE SI: Conceptul Getto ar putea fi pus in practica abia in 2025!

Ferrari Feroce - 4

Cele doua extensii de pe lateralele masinii, deasupra prizelor de aer, sunt proiectate sa tina loc de eleron si sa ofere mai multa forta de apasare. In schimb, Ajlani a pastrat linia blocurilor optice, pentru a nu se indeparta prea mult de ceea ce inseamna Ferrari.

Ferrari Feroce - 2

CITESTE SI: Ce-i mai rapid? Ferrari sau un Airbus?

Ferrari Feroce - 5

In 2011, designerul a fost premiat pentru o alta creatie, in care a imaginat un Lamborghini Aventador cu linii de Bugatti Veyron. Conceptul poarta numele Lamborghini Dynavonto.

Ferrari Feroce - 6
Articol recomandat de sport.ro
Ce a făcut Virginia Fonseca, imediat după ce s-a despărțit de Vinicius: ”Ce zi incredibilă!”
Ce a făcut Virginia Fonseca, imediat după ce s-a despărțit de Vinicius: ”Ce zi incredibilă!”
Citește și...
Oficial: Alegerile pentru Primăria Capitalei vor avea loc pe 7 decembrie

Guvernul a stabilit data de duminică, 7 decembrie 2025, pentru organizarea alegerilor locale parţiale pentru primarul general al municipiului Bucureşti, Consiliul Judeţean Buzău şi pentru primari în mai multe localităţi.

Despre sport și determinarea de a îți urma pasiunea cu Remus Boroiu

Ferma – Un nou început a adus în atenția spectatorilor personalități cât se poate de diferite, probe tot mai dificile și intrigi care s-au complicat cu fiecare săptămână. Printre concurenții din acest an, unul dintre cei mai bine pregătiți sportivi și mai deciși să meargă cât mai departe a fost Remus Boroiu, unul dintre finaliștii Ninja Warrior România 2018.

Eleganța lui VLAD (Adrian Nartea) din serial

Încă de la lansarea primului episod din producția VLAD, fiecare dintre cei care am urmărit cum au avansat intrigile, am putut observa ținutele elegante purtate de actorul principal. Adi Nartea a impresionat la fiecare apariție prin zâmbetul sau seriozitat

Recomandări
Consultări la Cotroceni cu parlamentarii neafiliați. Ce noi scenarii și majorități se conturează pentru noul Guvern

Președintele Nicușor Dan s-a întâlnit cu parlamentarii care nu mai sunt afiliați partidelor pe listele cărora au fost aleși în Parlament - precum SOS, POT și AUR.

Oana Țoiu, despre contestația lui Grindeanu la CCR: Partenerii internaționali nu înțeleg, ”e un risc generat de noi înșine”

Ministrul de Externe Oana Țoiu avertizează că blocarea programului SAFE printr-o contestație la CCR reprezintă un risc pe care România și-l creează singură, tocmai când are nevoie urgentă de finanțare pentru apărare.

ANIMAȚIE. Liftul căzut în gol la Ministerul Transporturilor s-a prăbușit și luni. După prima avarie, fusese făcută o revizie

Un lift în care se aflau șapte persoane a căzut în gol de la etajul patru al Palatului CFR din București, acolo unde are sediul Ministerul Transporturilor.