La Cluj s-a deschis prima banca publica de celule stem din tara!

×
Publicitate

De duminica, la Cluj, bolnavii pot apela la prima banca publica de celule stem din Romania. Totul cu ajutorul viitoarelor mame, care decid sa doneze tesutul placentar imediat dupa nastere.


Pana acum recoltarile de celule stem se faceau contra cost la noi. Imediat dupa nastere, medicii ginecologi prelevau sangele placentar din cordonul ombilical al noului nascut. Proceduri ce trec de 1.000 de euro si alte cateva sute anual. Parintii puteau apela oricand la aceste depozite ca sa infrunte boli precum leucemia, anemiile sau alte forme de cancere. 

O echipa de medici clujeni s-a gandit insa si la pacientii fara posibilitati financiare. Dupa un an in care au incercat sa obtina aprobarile necesare de la ministerul sanatatii au pus bazele primei banci publice de tesut placentar la care sa aiba acces si cei fara bani, dar in suferinta. 

Concret fiecare mama care isi doreste sa doneze sangele placentar trebuie sa anunte medicul ginecolog de intentia ei. Cu o singura conditie insa: mamicile trebuie sa nasca doar in centrele din Bucuresti sau Cluj. In viitorul apropiat, insa, aceste recoltari vor fi posibile in mai multe zone.

Nu orice mama poate sa doneze, daca isi doreste. In timpul sarcinii trebuie efectuate o serie de analize care sa dovedeasca faptul ca este sanatoasa. 

La Cluj a avut loc prima recoltare iar tesutul asteapta si primul beneficiar. Si in acest caz lucrurile nu sunt simple. Cei care doresc sa apeleze la aceste servicii vor trece si ei printr-o serie de teste de compatibilitate. 

Viitoarele mamici sunt deja informate de medicii de familie si ginecologi in legatura cu posibilitatea de recoltare si donare a sangelui placentar.

Vestea s-a raspandit repede in saloanele de nasteri. Opt din zece mamici ar fi dispuse sa faca donatia pentru a salva alte vieti.

Practic beneficiarii acestui proiect vor fi, de asemena, oameni fara posibilitati financiare. La Cluj, cel putin, banca publica va incerca sa faca peste 400 de recoltari pana la finele anului viitor. Asta inseamna ca listele sunt deschise si in ordinea cererilor cei care au nevoie pot beneficia de aceste depozite. 

Finantarea acestui proiect este sustinuta de catre o fundatie internationala. In tari occidentale precum Franta , Italia sau Germania aceste banci sunt sustinute din bani publici si exista pe piata de aproximativ 20 de ani.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
Citește și...
Bistrita Nasaud, locul accidentelor de final de saptamana

Ghinioanele s-au tinut lant sambata noapte pe soselele din Bistrita Nasaud! Doua persoane au ajuns la spital, in urma unui accident in care au fost implicate doua masini care s-au ciocnit si au ajuns intr-o rapa.

Si-a gasit sfarsitul in somn!

Un barbat de 67 de ani din Zalau a fost gasit fara suflare in patul sau, cel mai probabil intoxicat cu monoxid de carbon.

Cainii mor de foame la adapostul de la Gherla

Nicio amenda nu sperie suficient de mult, ca oamenii sa nu mai chinuie animalele. O confirma cativa asa-zisi ingrijitori angajati la un adapost pentru caini din Gherla.

Recomandări
LIVE TEXT. Criză politică. Noi consultări la Cotroceni. Kelemen Hunor: ”Am pierdut orice speranță” să refacem vechea coaliție

Președintele Nicușor Dan a început, astăzi, o nouă rundă de consultări cu partidele și formațiunile politice parlamentare, în vederea desemnării candidatului la funcția de prim-ministru, după ce Guvernul Veștea a fost respins în Parlament.

Sorin Grindeanu: PSD l-a anunţat pe preşedintele Nicușor Dan că îşi asumă guvernarea

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunţat marţi, în urma consultărilor cu preşedintele Nicuşor Dan, că PSD este gata să îşi asume guvernarea.

Fermă clandestină de criptomonede, descoperită în Satu Mare. Consuma electricitate cât un combinat industrial

Inspectorii ANAF au descoperit în Satu Mare o fermă clandestină de criptomonede, care consuma energie cât un combinat industrial, fără a declara însă niciun fel de activitate și veniturile obținute.