Toader amână publicarea dosarului de candidatură al lui Lazăr. ”A fost o zi intensă”

61977085
Agerpres

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a anunţat că va face public, miercuri, dosarul de candidatură al procurorului general Augustin Lazăr.

 

"Eu voiam să îmi îndeplinesc promisiunea să public astăzi, pentru că este un document mai amplu, dar după o zi din asta care a început (...) la prima oră şi a fost o zi intensă, cred că voi avea înţelegerea ca mâine să vin la prima oră şi ăsta să fie primul act. (...) Sigur, mâine e şi şedinţă de Guvern", a declarat Toader, la Ministerul Justiţiei.

Întrebat de jurnalişti dacă miercuri se va afla ce a făcut Augustin Lazăr când a depus acea candidatură, Toader a răspuns: "Da (...) nu ce a făcut, mai ales ce nu a făcut".

Ministrul Justiţiei anunţa luni că va publica marţi procedura şi graficul de numire, precum şi dosarul de candidatură al procurorului general Augustin Lazăr.

"Mâine voi prezenta procedura şi graficul de numire a celui care ocupă postul de procuror general. Mâine voi face public şi conţinutul dosarului de candidatură. Pentru a observa eventualele neconcordanţe, preferabil ar fi să cunoaştem şi conţinutul dosarului pe baza căruia a fost aprobat şi semnat decretul de învestitură. În mod normal, dosarele de la MJ, CSM şi Cotroceni trebuie să aibă un conţinut identic!", a scris Tudorel Toader, luni, pe Facebook.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
Citește și...
Toader, reacție după ce a fost numit ”ministru de nota 4”: ”Poate au nostalgiile sistemului sovietic”

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a declarat marţi că va merge la dezbaterea moţiunii simple iniţiate de PNL şi USR, intitulată "Ministrul Justiţiei, un ministru de nota 4 (patru)", în care semnatarii documentului îi solicită demisia.

Tudorel Toader prezintă azi conţinutul dosarului de candidatură al lui Augustin Lazăr

Ministrul Justiţiei Tudorel Toader prezintă marţi procedura, graficul de numire şi conţinutul dosarului de candidatură ale "celui care ocupă postul de procuror general".

Senatul a votat pentru introducerea pedepselor la domiciliu. Infracţiunile excluse

Luni, plenul Senatului a votat modificările aduse Legii privind corectarea pedepselor şi măsurilor privative de libertate prin care este permisă aplicarea pedepsei la domiciului pentru anumite categorii de condamnări.

Recomandări
Miza celor șapte hidrocentrale disputate între PSD și Palatul Cotroceni. Cel mai vechi proiect datează din 1989

Șapte hidrocentrale începute în urmă cu zeci de ani sunt subiectul unei noi dispute între Palatul Cotroceni și Parlament.

Forțele Navale: Dronele descoperite lângă Neptun Deep erau rusești. Avem 159 de mine marine distruse

Şeful Statului Major al Forţelor Navale, Mihai Panait, a afirmat că dronele descoperite şi distruse în Marea Neagră, în zona Neptun Deep, au fost de provenienţă rusească. 

VIDEO cu Eclipsa de Soare. Europa a avut parte de o eclipsă totală de Soare, prima după 27 de ani

Miercuri, 12 august 2026, a avut loc cea mai importantă eclipsă de Soare a anului, un fenomen astronomic vizibil parțial și din România, dar care a putut fi admirat în forma sa totală în special din Spania și din regiuni nordice.