Prins în flagrant de DNA în București când lua 70.000 de euro șpagă pentru un aviz. Ce s-a întâmplat

62335755

Un bărbat a fost reţinut de DNA după ce a fost prins în flagrant când primea 70.000 de euro în schimbul promisiunii că intervine la conducerea Autorităţi Aeronautice Civile Române pentru un aviz necesar edificării unui proiect imobiliar în București.

 

Potrivit unui comunicat al DNA, procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie - Secţia de combatere a corupţiei au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale şi reţinerea pentru 24 de ore, începând cu ziua de miercuri, a unei persoane, pentru comiterea infracţiunii de trafic de influenţă în formă continuată.

Procurorii anticorupţie notează în ordonanţă că, în luna iunie 2023, persoana ar fi pretins de la un om de afaceri suma de 33.500 de euro (1.000 euro/metru de înălţime, începând de la înălţimea de 46 metri, având în vedere că solicitarea omului de afaceri era pentru construirea unui imobil cu înălţimea de 79,50 m), pentru a-şi trafica presupusa influenţă pe care ar fi lăsat să se creadă că ar avea-o asupra unor persoane din conducerea Autorităţi Aeronautice Civile Române (AACR) şi că îi va determina pe aceştia să emită cu celeritate un aviz necesar edificării unui proiect imobiliar pe raza municipiului Bucureşti.

Și-a dublat pretențiile

"Ulterior, pretenţiile inculpatului ar fi crescut, astfel că, în perioada 1 - 3 iulie 2024, acesta ar fi pretins de la aceeaşi persoană suma de 70.000 euro, bani pe care i-ar fi primit miercuri, ocazie cu care s-a procedat la constatarea infracţiunii flagrante", informează DNA.

Joi, bărbatul urmează să fie prezentat Tribunalului Bucureşti cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO „Violetta” le aprinde imaginația fanilor! Fosta prințesă Disney pozează provocator și se iubește cu un fotbalist celebru
GALERIE FOTO „Violetta” le aprinde imaginația fanilor! Fosta prințesă Disney pozează provocator și se iubește cu un fotbalist celebru
Citește și...
Dosare de corupție în Sălaj și Bistrița-Năsăud. Șeful CJ Sălaj, Dinu Iancu Sălăjanu, a fost pus sub control judiciar

6 persoane au fost arestate, iar alte 5 sunt cercetate sub control judiciar, în dosarele de corupție de la Bistrița-Năsăud și Sălaj.

Încă un bărbat arestat în cadrul operațiunii „Calul Troian”. El este acuzat că a ajutat o persoană să exploateze două minore

Încă un bărbat a fost arestat preventiv în urma acţiunii „Calul Troian”, desfăşurată la sfârşitul anului trecut în Constanţa, în cadrul căreia alte 35 de persoane sunt cercetate pentru mai multe infracţiuni.

Tragedia din 2016 în urma căreia este anchetat Raed Arafat. Ce vizează investigația procurorilor militari

Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență și secretar de stat în MAI, deschide o listă numeroasă, spun surse apropiate de anchetă, de suspecți care vor trebui să dea explicații și mai ales socoteală în această investigație mai veche.

Recomandări
Noua lege a salarizării din sistemul bugetar. Indemnizația de hrană și sporul de condiții vătămătoare, eliminate

Guvernul a elaborat prima variantă a noului proiect de lege privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, cu scopul de a corecta dezechilibrele acumulate în ultimii ani și de a introduce reguli mai clare și mai sustenabile în sistem.

Femeile cu afaceri din România vor primi din nou până la 200.000 lei de la stat, după 2 ani de pauză

Programul „Femeia Antreprenor” este reluat după doi ani de blocaj, au anunțat reprezentanții Ministerului Economiei. 

Cum explică ministrul demisionar al Transporturilor că a semnat ordinul de scumpire la metrou cu o zi înaintea demisiei

Ministrul demisionar al Transporturilor, Ciprian Șerban, susține că majorarea tarifelor la metrou, aprobată chiar înainte de demisia sa, a fost o decizie asumată de Consiliul de Administrație, în contextul creșterii costurilor la energie.