Un Samsung Galaxy Note 7, "verificat si reparat", a luat foc intr-un avion in SUA. Reactia companiei

61838191

Un Samsung Galaxy Note 7, verificat de firma sud coreeana pentru ca prezenta riscul de explozie, a luat foc intr-un avion, relateaza BBC.

Incidentul s-a petrecut in Statele Unite intr-un avion al companiei Southwest si a fost confirmat de oficiali. Statele Unite au anuntat in septembrie ca recheama un milion de smartphone-uri telefoane Galaxy Note 7 ale firmei Samsung cumparate inainte de 15 septembrie, pentru ca prezinta riscuri de explozie.

Gigantul sud coreean a anuntat ca a identificat si reparat problema. Lucrurile se pare ca nu stau exact asa. Telefonul implicat in incident a fost verificat insa tot a luat foc.

Reprezentantii companiei aeriene au relatat ca "un client a anuntat ca telefonul sau scoate fum. Toti pasagerii au fost evacuti."

Proprietarul telefonului, Brian Green, a povestit ca a cumparat telefonul pe 21 septembrie si ca pachetul avea un logo care atesta faptul ca device-ul a fost verificat si considerat "in siguranta".

"Colaboram cu reprezentantii companiei aeriene pentru a recupera modelul si vom declansa o ancheta", a anuntat Samsung.

Articol recomandat de sport.ro
Tricolorul făcut praf după Georgia – România: „Grav, urât, e rău că vedem așa ceva la națională!“
Tricolorul făcut praf după Georgia – România: „Grav, urât, e rău că vedem așa ceva la națională!“
Citește și...
Iohannis, la Innovation Labs: Digitalizarea scăzută a economiei şi a administraţiei este o realitate

Klaus Iohannis a declarat luni seară, la Innovation Labs 2018, că sectorul digital este o componentă vitală pentru dezvoltarea României, dar că, în pofida evoluţiei României în domeniul IT, nu stăm foarte bine la capitolul competenţelor digitale.

Experți și antreprenori vor prezenta viziunea lor despre viitorul tehnologiei la iCEE.fest 2018

Experți în transformarea digitală, antreprenori de succes pe plan global, autori de filme si cărți cunoscute vor prezenta viziunea lor despre viitorul tehnologiei la iCEE.fest 2018

iLikeIT. Jocurile săptămânii

George Buhnici vine cu recomandări de jocuri interesante pentru weekend.

Recomandări
Darius Vâlcov, fost ministru al Finanțelor, a scăpat de închisoare. Decizia este definitivă

Darius Vâlcov, fost ministru de Finanțe și fost primar al Slatinei, a scăpat de închisoare, potrivit deciziei luate miercuri de Tribunalul Vrancea.

Ziua protestelor. Revoltați față de legea salarizării, mii de bugetari și-au întrerupt activitatea la nivel național

Mii de sindicaliști din Sănătate, Finanțe sau Justiție protestează, miercuri, în București, față de legea salarizării unitare, nemulţumiţi de scăderea veniturilor.

Nicușor Dan continuă negocierile cu liderii fostei coaliții, la o lună de la căderea Guvernului

Președintele Nicușor Dan s-a întâlnit miercuri cu Dominic Fritz și ar urma să se vadă și cu Sorin Grindeanu la Cotroceni, pentru noi discuții privind desemnarea viitorului premier, la aproape o lună de la căderea Guvernului Bolojan, spun surse politice.